| AMDRACI a întrebat:

Cum scap de cosuri? Si puncte negre? fundoiwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

- Te speli de 2 ori pe zi pe fata cu o lotiune demachianta.
- Stergi cu un prosop curat iar apoi aplici o lotiune tonica
- Astepti sa-si faca efectul lotiunea tonica vreo 10-15 minute iar apoi aplici produse antiacneice
- Astepti sa-si faca efectul produsele antiacneice si ulterior aplici o crema de zi pentru ten gras. (in strat subtire, fiindca asa o sa iesi pe strada)

De 2 ori pe saptamana faci gomaj (microdermabraziune)

Cu cat gomajul este mai profund, cu atat imperfectiunile dispar mai repede.

Cauta la farmacie o crema de gomaj profund. Procedura dureaza primele dati, in jur de 5 minute. Cu timpul, maresti durata pana la 8 minute (maxim).

Citeste aici mai multe :
http://sanatate.acasa.ro/......i-818.html
http://www.feminis.ro/......tionar-220

Daca combini gomajul cu terapiile de mai sus si ai o igiena zilnica buna nu se poate sa nu vezi rezultate.

Regim alimentar:

- fara condimente, prajeli, cofeina (inclusiv ciocolata), carne de porc, produse semipreparate, zahar rafinat industrial (incearca sa mananci doar dulciuri facute in casa), etc
- in fiecare zi mananca 2 morcovi si 2 iaurturi Activia

Rezultatele se vor vedea in timp, nu te astepta la rezultate miraculoase imediat.

Produsele antiacneice pe care le vei aplica ti le recomanda dermatologul.

Ca sa-ti faci o idee despre produsele antiacneice :

Tratamentul acneei incepe cu topice precum ''peroxidul de benzoil'' (Brevoxyl) , ''acid azelaic'' (Skinoren) continua cu antibiotice aplicate topic (eventual in combinatii cu alte antiacneice) cum ar fi eritromicina (Zynerit) si in cazurile mai severe se ajunge la antibioterapie pe cale orala (doxicilina) si/sau anticonceptionale.

In ultima instanta exista terapia cu isotretinoin (pentru formele de acnee severe si desfigurante, la care tratamentele de mai sus au dat gres. Asta si datorita efectelor adverse serioase pe care le are aceasta terapie.

Mergi deci la medic, numai el poate sa evalueze exact forma si gravitatea acneei tale si sa-ti prescrie un tratament corect. Este o lupta grea, pe care am dus-o toti insa in cele din urma vei reusi sa scapi de acnee :) Cauzele sunt multiple, nu numai pubertatea. De altfel nu pubertatea aduce acneea ci modificarile hormonale care au loc la aceasta varsta. Uneori insa acneea nu apare doar pe fond ''hormonal'' si nu dispare odata cu inaintarea in etate.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Iar pentru punctele negre ar trebui să mergi la cosmetică.
Succes. Numai bine.

| Justmed a răspuns:

Nu poti lua o crema anume deaorece fiecare sunt facut pentru un tip de acnee. trebuie sa consulti un medic dermatolg. Daca nu ot zice si eu asa : zynerit, aknesol, RetinA, Mibazon si pot continua o saptamana!

| adriangabor92 a răspuns:

Aknesol

| AndraNicoleta a răspuns:

Garnier 3 in 1. O folosesti ca masca de 3 ori pe saptamana si ca gel de curatare in fiecare zi. Daca nu ai exagerat de multe cosuri, in maxim 2 saptamani scapi de ele.
Si ar mai fi niste fiole cu extract de iris pe care le gasesti la plafar, dar sunt foarte puternice.

| DrunkenRat a răspuns:

Cu Zineryt... dar iti usuca tenul daca il folosesti in exces (poti lua o masca hidratanta dupa ce ai terminat tratamentul, dar nu in timpul tratamentului). Iar de puncte negre scapi cu geluri exfoliante, numai ca sunt puncte negre care se duc naibii numai daca le scoti tu sau lasi pielea sa se regenereze cativa ani.

| deea1919 a răspuns:

Iti recomand zineryt mie mi-au trcut toate intr-o saptamana

| white_2190 a răspuns:

Http://acnee.info/10-remedii-traditionale-pentru-acnee/3 uite aici niste remedii.iar saptamanal poti face niste infuzii cu ceai...si apoi sa te freci foarte usor pe fata cu malai:) succes

| Chauderitza a răspuns:

Zineryt!

| capsuna16 a răspuns (pentru Chauderitza):

Am folosit si eu zineryt si nu e asa de bun. depinde de tenul fiecaruia.

| Lightose a răspuns:

Eu am scapat de cosuri in felul urmator:de 2 ori pe zi(dimineata si seara)ma spalam pe fata si ma hidratam cu NIVEA, o data pe saptamana ma dadeam cu crema abraziva(cred ca asa se zice).

| byapiki a răspuns:

Pai te poti duce la farmacie si iti poti cumpara o crema speciala. Eu te-as sfatui sa nu folosesti mult fond de ten(pentru ca iti strica tenul) si ca inainte sa iti cumperi crema sa mergi la un medic dermatolog.

| Auchan a răspuns:

Sunt creme speciale...Du-te la medic si iti recomanda el...de ex eu folosesc Brevoxyl.