| StefNN a întrebat:

Cum scap de dependenta de jocuri de noroc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sandor12921 a răspuns:

Aceasta este o adevarata problema in randul romanilor, ce s-a raspandit cel mai mult in ultimii ani. In primul rand, trebuie sa constientizesi de ce joci jocuri de norroc si sa incerci pe cat posibilul sa realizezi ca o faci fara rost, pentru ca oricum, vei pierde banii la jocuri de noroc, gen slots machine, ruleta, etc...
In al doiea rand, iti spun sincer ca motivul pentru care mergi in cazinori sau barurile de la colt de bloc, este o idee preconceputa in mintea ta, adica, ca se pot face bani usor acolo, dar nu e asa, aparatele sunt facute pentru a face profit firmei, chiar daca sunt autorizate, tu asa sa te gandesti, cum de mai merge cazinoul daca nu ar fi pe profit? Pai simplu, e o singura metoda, ca aparatele sa iti ia banii. In momentul in care esti acolo, tie ti se vinde doar spernata, atata tot, nu lozul cel mare. Uita-te putin in jur, sti vreun om bogat imbogatit pentru ca a juacat la jocuri de noroc, NU. (ca mai joaca uneori, e altceva) Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

Trebuie să fii prea prost ca sa ajungi "dependent" de asa ceva.

| AllexxGrigoras a răspuns:

Frate vreau sa iti dau un sfat prietenesc, de unul singur nu ai sa poti sa scapi niciodata recomanda sa incerci sa vorbesti cu Dumnezeu despre acest lucru, roaga-te si cerei lui ajutor pentru aceasta problema sunt multi romani cu acest viciu care vor sa scape de el dar nu stiu ce sa faca sau cu cine sa vorbeasa.Sau cauta un pastor si vorbeste cu el te poate ajuta si inceaeca sa mergi la o biserica. Sper ca te-am ajutat.

| iHateLuckyPersons a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

De fapt nu esti prost ca devii dependent, esti daca incerci sa joci

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai joci deloc si-ti impui sa te tii tare!

| AFR81 a răspuns (pentru Playboyx):

Asta e o problema importanta, nu trebuie sa-ti bati tu joc de el. Daca nu a fost bataie de joc, e prostie pura.

| AFR81 a răspuns:

Cam greu sa scapi de aceasta dependenta. Eu zic ca o vizita la psiholog si, poate, si la psihiatru, te-ar ajuta. Daca, totusi, esti dependent, in sensul ca joci in fiecare zi, dar sume mici, este, intr-o oarecare masura, ok. Daca, insa, obisnuiesti sa stai calare pe aparate si sa rulezi, zilnic, milioane, eu zic ca ar fi cazul sa ceri ajutor. Poate tu nu-ti vei pierde apartamentul, asa cum a patit cineva foarte apropiat mie, lucru care ne-a afectat, atat pe mine, cat si pe familia mea, insa, cu siguranta, iti va afecta calitatea vietii. Crede-ma, mult mai bine e sa joci un bilet sau doua la pariuri, de placere si sa stai sa urmaresti un meci, sa te bucuri de sport si alta e sa dai din colt in colt sa faci rost de bani, sa amanetezi lucruri, sa ai datorii, sa iti rupi de la gura pentru a juca la aparate, pentru ca aparatele mananca foarte mult.

| cristimihailov a răspuns:

Dependenta nu este ceva ce poti controla usor.

As cauta ajutor din afara. Psiholog, etc.

Ai putea sa incerci si de unul singur (sa te abtii sau sa urmezi sfaturile celor de dinaintea mea) dar te-as sfatui sincer sa nu te apuci. Pt ca ai putea esua si iti bip toata viata.

Mergi pe cele mai une sanse. Ajutor specializat.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru iHateLuckyPersons):

Păi si dependenta de unde apare sau mai bine zis cum apare? Nu de la o simplă încercare? laughing

| StefNN explică (pentru AFR81):

Momentan am 18 ani, sunt a 12a si inca sunt pe banii parintilor, bag vreo 60-70lei la 4 zile si consider totusi o problema chestia asta si o eventuala dependenta, de asta am cerut sfaturi pe grupul asta, multumesc oricum

| Florin173 a răspuns:

Intri pe sitiul acesta ( https://goo.gl/xVLdWT ) bani chistigi si nu risti deloc

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj

| MelissaAcalovschi13 a răspuns:

Pur și simplu dezobișmuiește-te încetul cu încetul și îți va fi mai bine