| anonim_4396 a întrebat:

Sfaturi sa scap de dependenta de jocuri video si sa inteleg ca nu o sa ma ajute cu nimic mai tarziu?

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Toată lumea a avut astfel de momente,însă nu sunt ok.
Viata reala este complet altfel,ce trăim aici este doar virtual.
Ce a fost în trecut rămâne acolo,cred ca este timpul sa deschizi un nou capitol.
Dacă o să trăiești doar pe telefon,doar jucând jocuri,atunci crede-mă ca o sa suferi mai mult când o să te trezești ca ai nevoie de un job, un viitor al tău, unde nu o sa te întrețină părinții pentru ca ai o vârstă.
Și tot ce pot sa spun este sa te bucuri de tot ce ai în prezent, sa faci activități noi cât poți, după o sa îți para rau ca singurele tale amintiri legate de copilărie sunt doar despre acel joc.
Nu despre cum nu știu, ai căzut cu bicicleta, ai făcut boacăne cu prietenii și după ați învățat lecții sau despre cum ai ieșit afara si te-ai bucurat de natura, lucruri simple, etc.

6 răspunsuri:
| Marius22222222222 a răspuns:

Vb in privat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nu reușești să scapi de ea de una singura, cel mai indicat ar fi să ceri ajutor specializat, la un psihoterapeut.

| sammie a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma duce mama la psihoterapeut de numai poate. Imi lipeste doua palme de mi se duce toata depresia, anxietatea si dependenta.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu trebuie să scapi definitiv de asta, pentru ca este un lucru care îți aduce bucurie în prezent.
Cred ca problema adevărată este ca nu încerci să găsești și alte lucruri care te pot face fericit, precum muzica, jocurile în aer liber, desenatul, etc.
Pentru început îți poți face un mic program, spre exemplu 2 ore pe zi, mi se pare un timp chiar generos, mai ales ca statul prea excesiv nu face altceva de cât sa îți strice vederea, iar după cele 2 ore petrecute poți încerca și alte activități care te binedispun, precum și ieșirile în aer liber, orice îți aduce ție o bucurie.

| sammie a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Tot eu care stateam 12 ore pe telefon intr-o zi.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru sammie):

Toată lumea a avut astfel de momente,însă nu sunt ok.
Viata reala este complet altfel,ce trăim aici este doar virtual.
Ce a fost în trecut rămâne acolo,cred ca este timpul sa deschizi un nou capitol.
Dacă o să trăiești doar pe telefon,doar jucând jocuri,atunci crede-mă ca o sa suferi mai mult când o să te trezești ca ai nevoie de un job, un viitor al tău, unde nu o sa te întrețină părinții pentru ca ai o vârstă.
Și tot ce pot sa spun este sa te bucuri de tot ce ai în prezent, sa faci activități noi cât poți, după o sa îți para rau ca singurele tale amintiri legate de copilărie sunt doar despre acel joc.
Nu despre cum nu știu, ai căzut cu bicicleta, ai făcut boacăne cu prietenii și după ați învățat lecții sau despre cum ai ieșit afara si te-ai bucurat de natura, lucruri simple, etc.

| Cypru13 a răspuns:

Fa sport, iesi la intalniri etc...sunt mai bune de 10 ori ca jocurile, gandeste te pe termen lung cum ti ar impacta jocurile viata si vei vedea ca nu aduc nimic constructiv
Ca si concluzie:
Sexul, sportul si turismul intareste organismul!