| RoIT a întrebat:

Cum scap de durerea de urechie?
Am fost la ORL si am otita externa!
Am mare nevoie de ajutor urechia ma termina!
Dau funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flory1243 a răspuns:

Te doare urechea? Poate fi o simplă răceală, însă dacă durerea persistă şi apar secreţii sau inflamaţii, sunt semne clare de otită.

Articole similare:

Aliaţi de nădejde pentru neplăceri femeieşti

Beneficiile bitterului suedez

Rozmarinul alungă durerile

Din aceeasi categorie:

Iată cele mai bune trei condimente pentru stomac

Levănţica te scapă de indigestie

Ghimbirul te scapă de răceală

Uleiul de urechelniţă te scapă de durere

Cataplasme: frunzele proaspete se introduc într-o cană cu apă fierbinte, se lasă 10-15 secunde, se scot, se presează şi se aplică, sub formă de cataplasmă, în spatele urechii.
Tinctură: se pun câte 2-3 picături în ureche, de 3 ori pe zi, zilnic.
Ceaiul de urzică scade inflamaţia

Infuzie dintr-o lingură de flori la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 5 minute, se strecoară, se beau 4 căni pe zi, iar cu infuzia se pot face spălături auriculare (în urechi).

Sucul de lămâie opreşte secreţia

Se pune câte o picătură de suc de lămâie în fiecare ureche, în fiecare seară, până la dispariţia secreţiilor.

Muşeţelul, bun contra zvâcniturilor

Într-un săculeţ de tifon de dimensiuni mici se pune muşeţel uscat, care se încălzeşte punând săculeţul pe un capac, deasupra unei băi de aburi; apoi se aplică planta, sub formă de cataplasmă, pe urechea dureroasă şi se ţine 10 minute; se fac aplicaţii de 2 ori pe zi.

Tinctura de propolis tratează otita

Este o metodă naturală numai bună pentru urechile bolnave. Ca să scăpaţi de dureri, puneţi câte 1 picătură de tinctură de propolis în fiecare ureche, de 2 ori pe zi, timp de 7-10 zile.

Click! spune

Şi acupunctura este, în unele cazuri, eficientă. Atenţie însă: cereţi sfatul unui medic înainte ca problemele cu urechea să se agraveze.

Otita, de exemplu, poate da complicaţii grave dacă e netratată. Otita reprezintă un proces inflamator al conductului auditiv extern (în cazul otitei externe acute) sau al casei timpanului (otita medie acută). Se manifestă prin: durere la nivelul urechii şi în spatele ei, inflamaţie locală, secreţii auriculare.
Poti incerca.Succes!

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Presupun că ai primit soluţie auriculară ( picături pentru ureche )...

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar fii trebuit sa-ti dea medicul un tratament.
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/tratament-otita-externa
Te pup!

| 0x11111051 a răspuns:

Muzica ---->>> Overr900000 MAX

Si iti va trece repede.

Muzica doar e un leac universal big grin

| Mikhtarian a răspuns:

Caldura,cand stai in pat, pune patura peste urechi, ai sa vezi ca atenueaza durerea.

| RoIT explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri dar eu am fost in spitalul Coltea din Bucuresti era doctorita Raluca Ghiorghie un medic extraordinar.

| Andreea22X a răspuns:

Mai bine mergi din nou si ii spui ca probabil tratamentu care ti-la dat nu este potrivit pentru tn..sau daca nu incearca la farmaciehappy

| lore9327 a răspuns:

Daca ai fost la ORL si ai fost diagnosticat cu otita externa ar fi trebuit sa iti dea un tratament in urma diagnosticului...

| RoIT explică (pentru lore9327):

Pai mi-a dat dar nu ma lasa durerea de urechie

| Azµre a răspuns (pentru RoIT):

Tu vrei să treacă după o zi pe alta... nu se poate!
Urmează tratamentul, fereștete de curent și o să treacă!