| Lauramee a întrebat:

Am fost la urgență si mi s-a zis ca am otita externa..sunt la a 3 a zi de picaturi si rivanol.
Dar simt durerea altfel in alt mod... durerea nu a fost mereu la fel si am asa momente cand ma doare rau... E normal sa te doara alfel cand urmezi tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca doare, doar este inflamatie acolo.
Continua tratamentul pana-l termini, stai in casa, dormi mult si te odihneste, ca sa poti sa te recuperzi.

| Lauramee explică (pentru Violleta2022):

Nu prea pot dormi de durere

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lauramee):

Pune pe mama sau tata, sa sune la medicul de familie si sa ceara un sfat, ce anume poti lua pentru durere.
Medicul stie ce ai tu voie si ce nu ai voie, deci va fi cel mai in masura sa recomande ceva sanatos care sa te ajute, sa te linistesti.
Sanatate multa!

| Lauramee explică (pentru Violleta2022):

Pai am fost La urgență am si zis...dar nu stiu daca sunt pe drumul cel bun

| BloodyLips a răspuns:

Da, nu iti trece imediat, dureaza cateva zile. Probabil maine o sa-ti fie mai ok.Ti-a ramas apa in ureche dupa ce ai fost la mare sau la piscina si din cauza asta acolo s-au format bacterii. Eu am avut otita externa de 5 ori, stiu ca e naspa. Daca dupa 5 zile de tratament nu vezi nicio schimbare ti-as recomanda sa te duci iar la medic. De acum sa porti dopuri de cauciuc sau de burete cand mergi la mare sau la piscina ca sa te protejezi. Nu prea auzi cu ele si mai intra apa dar destul de putina, n-am mai facut otita de cand le port. Eu stiind ca sunt predispusa incerc sa ma feresc de apa in ureche si acasa cand ma spal pe cap. Bafta!

| Lauramee explică (pentru BloodyLips):

Nu am intrat deloc in nicio apa nu am stat in curent..deci nu stiu de la ce a pornit.m-a durut ochiul stang 2 3 zile a trecut si dupa intr o dimineata am avut durerea asta de ureche am stat asa 4 zile doar cu inflammator dupa am cumparat picaturi si in 4 zile imi trecuse, a durat 2 3 zile nu mai ma durea deloc si dupa a pornit iar durerea, si am fost la urgență si asa mi-a zis ca am...nici ei nu au stiut sa imi zica de ce m-a lasat, de nu mai ma durea deloc, de ce a pornit totul...nu stiu daca sunt pe drumul cel bun

| Lauramee explică (pentru BloodyLips):

Ai mai curatat urechea dupa ce ai pus picaturi si etc sau doar pus picaturi si atat?

| BloodyLips a răspuns (pentru Lauramee):

Nu, eu personal nu o atingeam pentru ca ma durea foarte tare, imi trimitea un fel de "junghi" pe care il simteam in tot capul. Mai bine suna la medicul de familie si intreaba, ca sa stai linistita. Un telefon nu te costa nimic si sigur el e cel mai in masura sa-ti spuna ce e de facut.

| Lauramee explică (pentru BloodyLips):

Da si eu am acum acel junghi..pai am sunat medicul de familie ca sa imi zica unde sa ma duc si m-am dus la urgență cum am zis...nu cred ca stie ea ce sa imi dea sfat

| Olsen a răspuns:

Otita externa nu se vindeca asa ușor, urmează pana la capăt tratamentul si ai răbdare, pana se vindeca complet e normal sa mai doară, dat nu ca la început.

| Lauramee explică (pentru Olsen):

E vorba ca ma doare intr-un mod diferit si in alt loc de cat ma durea la inceput si se tot schimba locul

| Olsen a răspuns (pentru Lauramee):

Ai răbdare pana la terminarea tratamentului.

| Lauramee explică (pentru Olsen):

Am...dar nu stiu daca sunt pe drumul cel bun

| Olsen a răspuns (pentru Lauramee):

Trebuia sa îți dea ceva și pentru durere, știu cum e durerea de ureche nu o poți controla cu autosugestia, Sună-l și Întreabă-l unele nelămuriri prind aceste dureri, dar eu cred ca sunt normale, otita extermina nu cred ca se vindeca asa ușor.

| Lauramee explică (pentru Olsen):

Nu am pe cine suna, am fost la urgență, deci nu cunosc medicii de acolo, iau antiinflamatoare 3 zile dar nu simt ca ma ajuta

| Olsen a răspuns (pentru Lauramee):

Îmi pare rău să aud acest lucru, sper sa scapi de aceasta otita agasanta.

| Olsen a răspuns (pentru Lauramee):

Dacă nu interferează cu antibioticele ce le iei tu, ai putea lua ketonal câteva zile.

| Lauramee explică (pentru Olsen):

Nu iau antibiotice, mi-a prescris 3 zile ibuprofen, picaturi puse de 3 ori pe zi si rivanol de 5 ori pe zi.Atat.

| Lauramee explică (pentru Olsen):

Mersi : (
Din pacate stau cam prost la capitolul sanatatelaughing, prea sensibila... chiar daca nu fac nimic gresit.

| Alexnix1 a răspuns:

Da, este perfect normal.
Nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Dar, daca totusi te doare foarte tare, mergi la medic si ia-ti un anti-inflamator

| Ana2920 a răspuns:

Nu mă pricep la asta, dar dacă te doare mai tare în timpul tratamentului este posibil să se vindece. mai bine consultă medicul tău de familie.eu nu știu bine happy