| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de durerile de masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Dureri de dinti - tratamente naturiste Iata cateva tratamente naturiste in tratarea durerilor de dinti. Cel mai bun mijloc de a trata durerile de dinţi este bine inţeles dentistul. Dar oamenii au aplicat in decursul deceniilor, chiar secolelor, o serie de reţete de casă pentru a calma durerile de dinţi. Tratamentele cu usturoi, rachiu, muşeţel, sunt poate cele mai cunoscute.
Din multe reţete de casă ce ajută pentru calmarea durerilor de dinţi, iată unele din cele ce dau cele mai sigure rezultate.
Se taie o smochină in două, se fierbe in lapte şi, caldă fiind, se pune pe dintele ce doare.
Dacă este vorba de o măsea cariată care doare, se macină cuişoare, se pun in măseaua ce doare şi se lasă acolo 1-2 ore. Durerea dispare ca prin farmec. (De fapt o tinctura pe bază de scorţişoară şi cuişoare, o pune şi dentistul sub formă de pansament pentru calmarea durerilor).
Se ia un căţel de usturoi, se cojeşte şi se pune in urechea de pe partea de faţă unde este dintele cu probleme.
Tot cu usturoi, luind ciţiva căţei curăţaţi se taie in jumătăţi, se presară sare foarte fină şi se pun in 200 ml alcool rafinat 38-40% sau rachiu de casă. Se lasă să dea in clocot, se lasă apoi să se răcească şi in stare călduţă se clăteşte zona cu măseaua sau dintele care doare.
Se amestecă in părţi egale: flori de muşeţel, flori de soc şi cimbru. O lingură virfuită din acest amestec se opăreşte cu 250 ml apă clocotită, se lasă vasul acoperit să tragă timp de 10 minute. Se strecoară şi se face gargară de mai multe ori pe zi. in timpul gargarei se poate inghiţi cite puţin ceai.
Gargara cu ceai de muşeţel este indicată in cazul durerilor de dinţi, dar şi atunci cind rădăcina dintelui este inflamată.
in sfirşit şi pentru durerile de dinţi un mijloc simplu şi sigur este micul bitter suedez. Se ţine puţin bitter suedez in gură pe locul dureros. Durerea cedează repede.

| flamboyant a răspuns:

Mergi la dentist sa ti-o scoata

| EkaBuBu a răspuns:

Nurofeen te scapa de dureri sau chiar poti incerca dentistul e mai eficient chiar daca e scumphappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor!

| oanard174 a răspuns:

Mergi la dentist, iti omoara nervul si ai scapat.

| BoAfan a răspuns:

Mergi la dentist, bagati pasta de dinti la ea sau paracetamol. Sper ca ti-am fost de ajutor pa-pa

| ALYNAMARYA a răspuns:

Te duci la dentist...:*

| m3m0 a răspuns:

Pune-ti pasta de dinti pe ea, eu asa faceam si mergea

| mihaelamiki96 a răspuns:

Incearca sa iei Aulin (sunt niste pastile si se gasesc la farmacie) sau daca ai carie sau maseaua e sparta vezi ca tot la farmacie se gaseste un spray numit Lidocain si e foarte bun, eu am probleme cu maselele si ma dau cu el si in ft putin timp ma lasa (amorteste locul).

| patriccccia a răspuns:

Poti lua medicamente pentru dureri. Sau eu imi puneam pe un pic de vata sau pe un servetel mai degraba spirt. Si tii servetelul acolo in gura ca iti amorteste si nu te mai doare. ( Dar nu pui pe tot servetlul, doar asa un pic, cat sa-l poti tine apasat pe mesea )winking. Sper sa-ti treaca :*:*:* puppy dog eyes. Sa ma anunti daca a merss :*:*

| Alinootzza a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti cumperi nurofen forte.Mi s-a intamplat si mie sa ma doara maseaua foarte tare si cand am luat un nurofen mi-a disparut imediat.

| radu1314 a răspuns:

Fara o vizita la dentist nu scapi de durere. Daca iei medicamente te lasa durerea cateva ore, poate te lasa cateva luni, dar cand revine va fi mai rau.

| Atat_Cosmin_1982 a răspuns:

Pune-ti o bucatica de tamaie in gaura maselei cariate cica iti omoara nervul.

Alte răspunsuri