| rafaela21 a întrebat:

TPU spuneti-mi cum sa scap de durerile de masea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Scapi de durere cu ibuprofen, ibalgin sau saridon

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi la stomatolgie, nu poți lua un antiinflamator/antibiotic după bunul plac, există riscul șocului anafilactic.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Daca maseaua este cariata, pana vei ajunge sa mergi la un medic stomatolog, iti recomand sa introduci in maseaua respectiva o mirodenie numita "cuisoara". Inainte de a introduce mirodenia, te vei spala pe dinti si te vei curata cu un betisor (cu care se cutata urechile), ce a fost anterior inmuiat in tinctura de propolis, ori in bitter suedez sau daca nu ai asa ceva in putina tuica, pentru dezinfectare.
Chiar daca durerea se va atenua, este necesar sa mergi la medic pentru a rezolva problema tratarii maselei respective.
Poti sa pui in urechea pozitionata in partea de maxilar, unde ai dureri de masele si putina vata cu spirt medicinal.
Un gand bun si multa sanatate.