| deyutza_6928 a întrebat:

Cum scap de lindeni? Am luat de la o verisoara paduchi dar de ei am scapt doar ca am prea multi lindeni si nu stiu ce sa fac. Am luat un sampon anti parazitare daar nu stiu dac functioneaza. Va rog aajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, cumpara un piepten cu dintii foarte desi. In fiecare zi, inainte de a te spala cu samponul respectiv, pieptana-ti parul timp de 40-50 de minute cu acel pieptan stand aplecata peste un ziar ca sa nu umpli casa de lindeni. Apoi te speli cu samponul conform instructiunilor.

| MMihai a răspuns:

Te dai cu gaz și stai așa cam 1-2 ore, și apoi te piepteni cu un pieptene f des și repeți de mai multe ori asta și apoi să te speli de gaz cu șampon și apoi să te tunzi foarte scurt și trebuie și curățenie totală, dat cu aspiratorul peste tot!
Trebuie fiartă lenjeria și îmbrăcămintea etc.
Te piepteni pe un ziar, care trebuie ars cu lindeni cu totul!
Gazul este sfânt, eu nu dau 2 bani pe prostiile din farmacii!

| MMihai a răspuns:

De dat cu gaz trebuia să te dea o altă persoană!
Poți da pe păr cu gaz amestecat cu ulei alimentar și dacă bagi și niște ulei ăla va face să alunece mai repede lindenii de firele de păr!

| MMihai a răspuns:

Știu că lindenii au ca un clei cu care se lipesc de firele de păr, dar se poate tăia, câte un fir de păr cu câte un linden și să vezi în ce solvent se dizolvă acel clei, din solvenții accesibili : acetonă, acid acetic, alcool etilic, benzină, etc.
Dar eu știu că cu gaz cădeau de pe firele de păr!
Tu trebuie să ai lindeni și pe firele de păr de pe corp, trebuie dat peste tot cu gaz!
Eu cred că nu ai dat cu gaz, ci cu o altă prostie!
Ți-a vândut altceva și nu gaz (sau așa cred eu)!
Oricum trebuie să te tunzi ca un băiat, să te și epilezi peste tot, pe unde se poate!
Vorbește cu părinții, că nu te vei descurca singură!

| 0vidius a răspuns:

Te dai pe cap cu gaz lampant dupa care te speli cu sampon si te clatesti cu multa apa.

| any3la a răspuns:

Foloseste gazul si pieptanul des.

| Tymycy a răspuns:

Cand eu am avut, mama a folosit un piaptan foarte des si mi le'a pieptanat afara.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| Kitty3D a răspuns:

Gaz. big grin
stai cu el in cap 10 minute si iti pui un prosop in capwinking
o sa scapi 1-2 de ei happy
Bafta.
funda? xoxo

| deyutza_6928 explică:

Am incercat cu gaz dar tot degeaba. Au ramas pe firul de par lipite si mai sunt si moarte si nu cad.

| maria_4274 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa vorbesti cu cineva priceput, incearca la o farmacie sau chiar un doctor.E jenant, dar nu cred ca vrei sa ajungi sa te tunzi aproape cheala din cauza asta, asa ce trebuie sa intrebi pe cineva capabil. Mult succes!

| Bibi_5901 a răspuns:

Stai linistita ca trebuie sa functioneze acel sampon da daca nu merge cu ala din cate stiu eu gazul lampant este minunat daar din pcate nu prea se gaseste! succes:*