| George2522 a întrebat:

Cum scap de matreata? Am incercat cu diferite chestii spre exemplu otetul dar intr-adevar, se duce incetul cu incetul dar dupa cum dau cu un sampon iarasi apare si chiar nu stiu cum sa scap ca nu e doar matreata sunt si niste coji asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Matreata este produsa de o ciuperca din grnul Malassezia si ai nevoie de un sampon cu o substanta activa. Pe mine m-a ajutat Vicy Dercos. Nu uita ca pot fi si depuneri daca apa pe care o folosesti este dura.

| zilog a răspuns:

Foloseste sampoane pentru bebelus nou nascuti
sau galbenus de ou

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Eu am avut matreața 20 ani din viata mea
dar acum de curand eu doream sa o cuceresc pe una doar sa ma culc cu ea si ea era coafeza
si mi-a spus chestia asta cu galbenus de ou in loc de sampon

si mai era ceva eu singur imi faceam matreata pentru ca eu ma frecam exagerat de bine cu unghiile in speranta ca o sa se curete capul

pe cap nu trebuie sa te speli in fiecare zi ci o data la 2 zile sau o data la 3 zile
dar vara o data la 2 zile

ca sa aiba pielea capului timp sa se regenereze

ia incearca sa te speli o luna de zile fara nici un fel de sampon
ci doar cu apa calduta
si eventual galbenus de ou ca si cand ar fi sampon

eu am scapat de matreata cand nu m-am mai frecat in cap cu unghiile ci cu palma
si nu am mai folosit apa fierbinte ci doar calduta

apa calda face ca sa moara din celulee scapului

incerca sa te clatesti bine pentru ca daca cumva mai ramane putine substate chimice din sampon ele actioneaza si sunt caustice si iti ard in timp pielea si vei incepe sa si chelesti sa iti pice parul din frunte...
asa ca sa nu ramana picatura de sampon pe piele

ai grija cu frecatul nu il mai stresa ca se jupoaie din straturile pieli si nu are timp sa se regenereze

atentie si fesul cand nu e nevoie de el poate sa streseze parul

daca vrei sa pui ceva pe cap fii si tu un dom si fa o investitie
ca nu o faci pentru dusmani ci o faci pentru tine
si cumparati pentru iarna o caciula cu blana naturala de iepure nutrie pisica ceva
ce vrei tu
dar nu pune lucruri sintetice in cap pentru ca petroul sinteticul nu face bine la par piele...

| Dana2103 a răspuns:

Seboderm. Te scapa sigur de matreata. Contine un antifungic f bun

| George2522 explică (pentru Dana2103):

Gasesc la farmacie? O sa incerc, mersi

| Balalau95 a răspuns:

Daca te razi in cap, SIGUR nu mai ai matreatawinking

| George2522 explică (pentru Balalau95):

Am fost tuns periuta, si foloseam si ceva anti matreata dar ceva timp nu am mai avut dar cand am folost din nou sampon normal a aparut iar.