| by3nkwtssa a întrebat:

Cum scap de matreata? as vrea niste metode "babesti" daca se poate...pentru cosuri lamaia mi le-a tratat acum sa tratez matreata dati-mi niste sfaturi mi-am pus suc de lamaie cand m-am spalat pe cap dar ce sa fac? dau funda la cel mai rapid raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anka a răspuns:

1.Periaza de mai multe ori pe zi parul, în toate directiile.
2. Evita utilizarea de palarii si esarfe, astfel încât parul sa poata respira.
3. Foloseste sampon pe baza de: sulf, gudron, sulfura de seleniu.
4. Masajul pe scalp cu lotiuni care contin acid salicidic si acid retinoic, poate contribui la înlaturarea matretii.
5. Propolisul, polenul si salvia contin substante care pot ajuta la eliminarea matretii.
2 linguri oţet de mere, sau sucul de la o lămâie cu 2 linguri apă si 2 linguri ulei de măsline, se amestecă şi se masează capul, se lasă 2o de minute, apoi se spală cu şampon.
Sau: în şampon se pun 30 de aspirine pisate si se amesteca bine.

| CARMENCITA a răspuns:

Frunzele si radacina de urzica impreuna cu radacina de brusture se folosesc pentru matreata si intarirea radacinii parului.Se face o infuzie(planta maruntita intr-un vas 1 sau 2 lingurite si se toarna un sfert de litru apa clocotita, se acopera vasul, se lasa sa se raceasca, se strecoara)sau decoct (1-2 lingurite planta se pune in vas peste care toarna apa rece 300ml rece si se fierbe 15 minute daca sunt frunze, 30 daca sunt si radacini, se strecoara si se mai pot pune 250ml apa) cu care iti limpezesti parul.Nu am incercat. Mie mi-a trecut matreata cu sampon.Depinde ce matreata ai uscata sau grasa.Alegi samponul in functie de asta. Daca nu-ti trece consulta un dermatolog. Daca ai matreata uscata nu merge sa folosesti sampon sau vreun tratament care este bun pentru matreata grasa si invers.Succes!

| RфZaημtzα a răspuns:

Sapun de casa si cand te limpezesti te dai cu otet.

| Doar eu_8334 a răspuns:

Incearca sa iti limpezesti parul cu otet. Mi-a zis cineva ca a functionat. Nu garantez pentru ca eu nu am avut probleme.

Totusi incearca. Nu ai nimic de pierdut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clatestete ffffff bine si ai grija ca ce sampon te speli

| manu21 a răspuns:

Clatirea parului cu suc de lamaie da rezultate! Insa nu tot timpul da rezultate durabile in timp. Dupa un timp mai lung sau mai scurt, matreata poate reaparea.

In curand voi destainui modul cum am scapat eu definitiv de matreata.
Daca vrei sa afli, doar inscrie-te aici:
http://www.stiintaparului.ro.im/stop-matreata/

Si vei primi minicursul pe e-mail, cand va fi gata.