| Noone4u a întrebat:

Cum pot scapa de matreata, daca se poate in niste medote babesti sau macar cum sa scap rapid de ea :-s Urgent! Dau Fundita kiss

Răspuns Câştigător
| Karinakari99 a răspuns:

Cu ou crud. Face o spumă mai multă decât şamponul şi te scapă de mătreaţă.Sau cu săpun de casă.E şi ăla bun...

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Mătreața reprezintă descuamarea pielii capului.
Folosește un șampon pentru scalp sensibil , și evită-le pe cele cu arome de fructe/cu miros înțepător, deoarece irită pielea capului și provoacă mâncărimi. Iar dacă te vei scărpina , mătreața va apărea imediat.
De asemenea, evită fixativul,gelul,spuma de păr și alte produse suplimentare pentru păr.
Baftă!

| Crystynyk1 a răspuns:

Te speli pe cap cu sampon de bebelusi(Johnson's baby)este foarte bun si eu aveam matreata, dar am scapat dupa ce m am spalat cu jonhson's...Si dupa ce te speli acesta, la clatire storci in apa o lamaie si te clatesti...mult noroc

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Cu ceva ani in urma am avut si eu aceasta problema! Samponul Head&Shoulders cu menta (doar cel cu menta nu alta natie) mi-a fost de foarte mare ajutor, am scapat de matreata!
Cineva a spus sa iti speli parul mai rar, glumesti? Poate mai des dar mai rar? Eu de exemplu imi spal parul in fiecare zi, asa sunt obisnuit de cand eram mic!
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi placuta!

| NuConteazaShinee a răspuns:

Te speli mai rar pe cap si folosesti un sampon anti matreata si evita expunerea parului la soare ca sa nu iti mai transpire pielea capului(o perioada de 2-3 zile)

| Karinakari99 a răspuns (pentru NuConteazaShinee):

Nu cumva ai vrut să spui să se spele mai des? Daca nu, cum naiba mai rar?

| NuConteazaShinee a răspuns (pentru Karinakari99):

1 ai dreptate cu faza cu sapunul de casa
2 da daca ai matreata e bine sa te speli o perioada mai rar pentru ca matreata apare cand pielea capului nu elimina anumite substante si pielea capului iti moare prea repede ...pentru ca de fapt asta este matreata (PIELEA MOARTA)...asa ca organismul are nevoie de un timp ca sa creeze niste secretii care iti vor prelungi timpul de viata a pieli.
Dupa ce scapa de matreata se poate spala si in fiecare zi pe cap desi nu e recomandat...dus DA!

| DianaIstratii a răspuns:

Spala-ti parul cu apa calduta si nu cu apa fierbinte pentru a diminua agresiunea suferita de pielea capului. Poti chiar sa te clatesti cu apa rece pentru a incetini activitatea glandelor sebacee.
Foloseste uscatorul de par cat mai rar cu putinta si mentine-l la o distanta potrivita de par. Regelaza-i temperatura s cazuta sau alterneaza curentii de aer cald cu cei de aer rece.

Maseaza-ti pielea capului 2-3 minute in timp ce aplici samponul, dar nu freca prea tare pentru a nu o irita.
Spala-ti si curata-ti toate accesoriile pentru par (perii, clame, piaptan, elastice, bentite) pentru a indeparta orice urma de sebum.
Maseaza-ti in fiecare zi scalpul, timp de cateva minute, pentru a stimula circulatia si a indeparta celulele moarte;