| MauroMania777 a întrebat:

Cum scap de rinita alergica? Ce sa iau? Nasul îmi curge cu secreții apoase si mi se infunda aproape toată ziua când o nara când alta si asta se întâmplă de vreo 3 săptămâni. Îmi este foarte greu sa respir pe nas, mai mult pe gura o fac, îndeosebi noaptea. Ce e de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| eckblume a răspuns:

Mergi la alergolog. Poti lua pastile aerius si un spray nazal special pentru alergie. Intreaba farmacista.
Ia tratamentul dat de medic. Rinitele alergice sunt foarte periculoase.

| RaduRobertRO a răspuns:

Mergi la medic, nu te tratezi pe internet!

O serie de medicamente pot atenua simptomele rinitei alergice. Se administreaza pe cale orala, spray-uri nazale, siropuri, etc.

Antihistaminicele: actioneaza asupra procesului inflamator, asupra secretiilor nazale, pruritului, stranutului.
Decongestionantele nazale: in asociere cu medicatia antihistaminica, scad de asemenea secretiile nazale si diminueaza procesul inflamator de la nivelul mucoasei nazale. Sunt prezente in farmacii sub forma de comprimate, spray-uri nazale, siropuri. Administrarea acestora este indicata ca o metoda temporara.
Corticosteroizii nazali: sunt antiinflamatorii ce blocheaza reactia alergica. Se indica persoanelor care au esuat in terapia cu antihistaminice, indeosebi in rinitele alergice perene.
Terapia de desensibilizare: se aplica atunci cand cea cu medicamente nu are eficienta si consta in injectarea unor doze progresive de substante alergene. Se practica pentru alergii la polen sau acarieni.

| Mmn a răspuns:

Trebuie sa aflii de la ce faci rinita. Eu patesc asa de la aerul rece