| lumy_4574 a întrebat:

Cum scap de sarcina in prima luna?, mentionez ca in luna martie am avut ciclu normal pe data de 8, iar acum pe 3 aprilie nu mi-a mai venit, am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv, sunt ceva pastile, injectii... poate scap de chiuretaj? va rog ajutati-ma daca stie cineva! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De sarcina nu scapi, ca nu e matreata. Constientizeaza ca in burta ta e un copil si tu esti mama lui si vei fi mama lui toata viata ta. Tu alegi daca sa-l omori si sa fii vesnic mama indoliata a unui copilas mort sau il aduci pe lume si vei fi mama unui copilas viu.
Daca esti in Romania, singura metoda legala de a omori copilul este facand chiuretaj. daca esti in strainatate, medicul ginecolog poate alege o metoda medicamentoasa de avort (injectii care se fac in spital, sub atenta supraveghere si care adesea necesita chiuretaj suplimentar).

| alessia5158 a răspuns:

Si inca o informatie care-ti poate fi de ajutor "culeasa " chiar de pe acest site http://www.tpu.ro/......i-as-dori/

| Zenithf a răspuns:

Esti inconstienta.

| dafna a răspuns:

Cred ca doar un medic te poate ajuta fara sa iti pui viata si sanatatea prea mult in pericol.Consulta un medic!

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

De ce l.ai mai fc ca sa scapi de el? trebuia sa te gandesti bine inainte happy dupa parerea mea ai o minte bolnavaaaa happy

| Ea a răspuns:

SandrA are dreptate. Daca totusi nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa te gandesti si la consecintele medicale. Cunosc multe cazuri de femei care au avortat o data si acum nu mai pot avea copii in ciuda cheltuielilor si a nenumaratelor vizite la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si copilului cine ii rezerva dreptul la viata? Bunica? Adica o viata nu merita sa nu se nasca pentru ca ai fost imprudenta si nu ai avut grija ce faci. Orice copil ar trebui sa aiba o sansa la viata, iar tu pur si simplu nu i-o oferi! Ia gandeste-te : ce se intampla daca mama ta nu te nastea, si te avorta? Tu n-ai fi fost acum, n-ai fi avut tot ce ai! Asta vrei si pentru copilasul din burta ta? Nu stiu daca exista si probabil nu o sa te intereseze ce zic eu, dar daca vrei sa scapi de copil, scapa si o sa o ai pe constiinta toate viata. Avortul e cel mai mare pacat pe care il poate face un om, practic omori o viata inainte sa se nasca daca ma exprim destul de clar.Si daca nu stiai, copilul tau nu va ajunge in RAI pentru ca nu e boterzat, deci nu il lasi nici macar sa ajunga la Dumnezeu! In timp ce fatul tau nu are nicio sansa sa se apare, nici tu nu ai dreptul sa hotarasti in locul lui, sa-i iei viata fara sa-l lasi sa se apare! Acum, este decizia ta, eu doar am comentat si ti-am dat cateva sfaturi. Atat iti spun : Gandeste-te! NU merita. Un copil e cel mai frumos dar din lume. Dar am si eu o intrebare : cati ani ai? Oricum, la varsta ta, oricare ar fi ea, ar fi trebuit sa fii sfatuita corect!

| lumy_4574 explică:

Deci am copil de 20 ani, am peste 40 ani, deacum trebuie sa cresc nepoti nu sa mai fac eu copii, s-a intamplat, nu a fost cu intentie!