| oleee a întrebat:

Cum scap de vergeturi? fac sala si mi s-a rupt pielea pana la jumatatea bicepsului(se vede pielea rosie.)
stiu ca in timp se cicatrizeaza. dar vreau metode sa grabesc procesul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu vei mai scăpa niciodată de vergeturi, indiferent ce spune gura lumii.
Aplică cremă pe bază de alantoină/elastină/colagen care ajută la elasticitatea pielii.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Îţi recomand untul de shea - le va estompa/diminua un pic. Însă şanse să scapi de ele de tot nu prea mai ai, îmi pare rău.
Numai bine!

| Dreamer a răspuns:

Mai omule las-o mai moale cu sala, ai grija sa nu faci supraantrenament, cunosc foarte multi care fac abuz la sala si iti garantez ca nu iti va prinde bine. De asemenea ai grija si la greutatile pe care le utilizezi si cate serii per exercitiu faci, conteaza! Nu uita sa consumi multa apa in timpul antrenamentelor.
Pentru acele vergeturi incearca la farmacie, poate niste alifii sau uleiuri.

| Dreamer a răspuns:

Pai in cazul asta ai grija sa nu faci supradoza cu, creatina...
PS: mai folosesti si altceva?

| oleee explică:

@Dreamer, nu am probleme cu antrenamentul, nutritia sau hidratarea (ma pricep foarte bine)
consum creatina si folosesc greutati foarte mari, de aceea sangele pompeaza mult in muschi si cand isi revine la normal se formeaza vergeturile
@restul.stiu ca nu trec,eu vreau doar sa se cicatrizeze mai repede, sa fie dunga de culoarea pielii, nu rosie

| doll_8105 a răspuns:

Uleiul de masline lasa pielea mai catifelata dar nu te scape de vergeturi sau celulita(eu am incercatdoar prin operatii, poti avea rezultatele care ti le doresti si las-o mai usor cu sala big grin