| Queen2678 a întrebat:

Se apropie vara, și am o problema. M-am îngrășat 20 kg și mi-au ieșit vergeturi pe mâini pe partea bicepsului, nu stiu ce pot sa fac pentru ca eu vreau sa port tricouri dar se văd foarte urat acele vergeturi, imi puteți da sfaturi, rețete pentru a slabi pana in iunie, va rog frumos, am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MyDenisa a răspuns:

Buna

Mănâncă la aceleași ore in fiecare zi și cum ai manca tu de obicei doua mese mănâncă 5-6 mese pe zi dar nu după ora 8 seara

Uite un regim pe o săptămână :

Luni. Fructe
Marți. Pui
Miercuri. Legume
Joi. Peste
Vineri. Fructe
Sâmbătă. Pui
Duminică. Legume

Ce sa nu mănânci :

Cu sare, zahar
Prăjit
Mult și gras
Pâine
Banane ( sunt sănătoase dar îngrașă )

Te rog dă-mi funda
Daca mai vrei informații cautama pe Facebook (Toda Ioana Denisa)

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pînă în iunie să slăbești 20 kg? Nici vorbă. Reformulezi intrebarea cu niște șinte ce pot fi atinse și mai vedem.

| Freya1 a răspuns:

Degeaba slabesti ca oricum nu iti vor trece vergeturile.Ele o data aparute nu mai dispar.
Daca sunt rosiatice poti sa iei creme sa le mai estompeze dar daca sunt deja albe nu mai ai ce sa le faci.
De slabit poti injumatati mancare.Nu mai manca dulciuri, paine, paste si mai ales nu mai manca dupa ora 18. Fa miscare, plimbate, iesi la aer.

| dannyel86 a răspuns:

Redu portia din farfurie, renunta la dulciuri, fast-food, paine, cafea si/sau alcool si fa efort fizic casnic.
Sa realizezi ca te-ai ingrasat 20 de kg arata ca nu ti-ai tinut sub observatie greutatea.
I se poate intampla oricui, dar nu spera la rezultate peste noapte.
Cu multa vointa vei scapa de kilogramele in plus.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu te impacienta; deplasarea prin rostoglire este mult mai eficienta.winking Reteta poate fi alimentatia cumpatata si cat mai multa miscare in natura

| anamariarot a răspuns:

Doamne, te rog frumos să nu ții tot felul de diete minune de pe net, că-ți dai organismul peste cap și ajungi la efectul yoyo, adică pui pe tine mai mult decât aveai inițial. Cheia pentru a slăbi este un stil de viață sănătos(alimentație+sport), nu diete, că după ce renunți la ele, ai parte de efectul mai sus menționat, iar 20 de kg într-o lună...imposibil. Renunță la prăjeli, sucuri, dulciuri, fast food, nu combina carbohidrați cu proteine, la fiecare masă mănâncă o salată, fă sport, odihește-te(programul de somn haotic favorizează obezitatea), bea suficientă apă și o să vezi și rezultate.
Cât despre vergeturi, poartă, dragă, liniștită tricouri. Și eu am vergeturi pe brațe și port tricouri.

| BuLaNNNeL a răspuns:

rolling on the floor păi tot intr-o luna ai pus cele 20kg? Ai băgat în tine cât ai văzut cu ochii, n-ai facut absolut nimic in sensul asta; iar acum te-ai trezit ca vrei minuni laughing. MINUNILE NU exista.

| SkittlesP a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Si eu am 33kg, toata lume vrea sa slabeasca 15-50kg. Eu puna vreo 2 kilograme pe an, da asta-i de-la crestere. Cica la 20-25 ani O sa fiu 1.80-1.90 si 70-75kg

BMI de 15/16 am is sanatos.
Lumea crede ca eu is f slab-destul de slab.
Da eu is bun.
Am un metru 48/49 si 33kg., cam asa am fost totimpul cu greutatea.
Eu mananc multe snacks-uri de supermarket si n-am nicio problema.

Lumea chiar mananca mult, nu gluma totusi.

Si acum internet poate crede ca-s bolnav sau ceva da nu.
Is mai degraba mic. [8-14 ani]

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru SkittlesP):

Eu la 16 ani aveam 40kg, dar am stat foarte mult timp prin spitale. Renunta la rahaturile alea, otrava curata. Dacă vrei să te ingrasi-> mănânci (mâncare reală, în special carbohidrati, ei sunt responsabili de cresterea in greutate). Nu te baza pe asta, ca te simti bine si ca esti normal fiindca nu e chiar ok, ti-o spun din propria experienta. Dacă continui iti vei afecta dezvoltarea. Mănâncă bine, dormi, daca poti practica si un sport. Repet, nu te culca pe o ureche ca vei regreta. În mine s-au băgat SUTE de antibiotice, creca mia de tratamente la cât am stat in toți anii aia si e al dracu de greu; urat, vis urat.

| SkittlesP a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

N-am nici 13ani lol

| SkittlesP a răspuns (pentru SkittlesP):

Plus ca eu is slabut da e si genetic ca famlia e slaba. Mananc si sanatos. Dorm 12-9/1-10. Mai si exersez uneori.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru SkittlesP):

laughing. Papă tot.

| SkittlesP a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Haha.

| Iunix a răspuns:

Fă ca mine, apucă-te de exerciții fizice acasă, abdomene, flotări, genuflexiuni. Pentru brațe poți să faci și ridicări cu ceva mai greu, eu folosesc o țeavă de 30kg. Prima dată vezi câte poți să faci din fiecare și după aceea crește numărul cu +10 ( să zicem ) pe fiecare zi pentru fiecare exercițiu. Cât despre mâncare... să zicem că dacă nu sari calu acasă ai putea să mănânci cam orice mâncare gătită, încearcă fără pâine și fără cartofi ( mai ales prăjiți sau orice alte alimente prășite ).

| mihaihai a răspuns:

Alearga cat mai mult....cu cate o zi pauza intre zilele in care alergi

| Stefan_Stefan_2002_hEqU a răspuns:

Du-te la sală, dietă (cu deficit caloric), mănâncă mai puține calorii, aleargă, sunt multe posibilități, mult succes.

| swag13579 a răspuns:

Lasa mancarea in exces

| Andreea102102 a răspuns:

Pur si simplu, mananci putin si fara mult ulei si faci miscare aproximativ o ora pe zi.Acorda-mi funda te rog