| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapam de depresii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depresia este efectul...trebuie aflata cauza/cauzele depresiei!
Antidepresivele nu ajuta fara psihoterapie!
Antidepresivele se prescriu doar in caz avansat de depresie, pentru un timp cat mai scurt si sub o atenta observatie medicala!
Mergi la un psiholog!

5 răspunsuri:
| valentin_6918 a răspuns:

In primul rand ce este depresia?
Un dezechilibru emotional-spiritual.
Adica nu ai suficienta energie pozitiva in fiinta ta. Cauzele? Multiple. Francezii au o crestere fantastica a unei forme de depresie numita "lacebunita" a quoi bon? "la ce bun" cauzata se pare de stilul de viata bazat pe confort si pe orientarea catre exterior a fiintei.
de recomandat: cum zicea zazu - sport/prieteni + naturiste http://www.naturashop.ro/tinctura-arnica-p-595.html + gandire pozitiva (recomand o carte minim geniala in sensul asta: calea luptatorului pasnic de Millman) + rugaciune/ spovedanie - daca poti/crezi. Daca nu, ai putea sa cugeti la cele mai inalte decat pana acum si sa apelezi la un duhovnic + acupunctura + remedii florale Bach. Sunt cativa practicieni si in Romania, functioneaza extraordinar - Claudia Cabat - clinica Aquamarin.ro
Amendament: mama mea sufera de depresie cronicizata. Cel mai bine reaactioneaza acum la remedii florale Bach, acupunctura si ii este mult mai bine de cand si-a intors fata catre Dumnezeu. Iti tin pumnii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta ceva care sa te distraga de la gandurile negre, fa sport, cauta compania prietenilor, o schimbare radicala in casa sau cu tine(o noua tunsoare), si in general caut sa iesi din monotonie, ai mai multa grija de imaginea ta, nu interpreta orice iti ajunge la urechi, elimina din mediul in care traiesti pe acel ceva sau cineva care iti face zile amare, lasa trecutul si nu te mai gandi la ce trebuia sa faci, gandeste-te la viitor si incearca sa realizezi visurile pe care le ai si daca tu crezi ca problema ta este foarte serioasa si nu poti sa te ajuti singur(A) cauta un specialist si sigur o sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate ca din frica sa ajungi sa primesti depresii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa altceva sau vb cu un specialist sati dea un program

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa vrei sa traiesti.Sa iubesti viata, oamenii, animalele, etc. Sa optimizezi prioritatile si sa ai grija mereu de persoana ta. CURAJ!