| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapam de vergeturi si de varice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Gasesti sfaturi si tratamente utile atat pentru vergeturi, cat si pentru varice aici: http://www.i-medic.ro/boli/vergeturi
http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-varice

| Stefan89 a răspuns:

Nu este adevarat,vergeturile nu pot fi eliminate indiferent de ce masuri ai lua impotriva lor,chiar daca slabesti sau folosesti diverse creme sau faci sport,nu vor disparea,pot lasa impresia ca au disparut, schimbandu-se la culoare, dar vor ramane intotdeauna.Sunt cauzate de ingrasarea brusca a corpului, lucru ce afecteaza elasticitatea pielii, cauzand acele vergeturi.Stiu ca exista un medicament din Franta,numit Elancyl,nu stiu daca se mai gaseste in Romania,avea ceva efect asupra lor,le facea mai putin vizibile,nu mai sareau asa in ochi dar tot nu te scapa de ele,Crede-ma ca am incercat toate metodele sa scap de ele:sport,medicamente, alimentatie sanatoasa, etc...nimic nu functioneaza 100%.Iar despre varice la fel... exista medicamente care le mai amelioreaza si mai exista tratamentul cu lipitori, foarte eficient si nu necesita operatie, intreaba-ti medicul personal si o sa vezi ca e de-acord cu mine

| anonim_4396 explică (pentru Stefan89):

Pai problema e ca am fost la medic si mi-a dat nu stiu ce crema...da m-au durut ingrozitor picioarele dupa aceea si sunt sigura ca de la ea. am mai avut eu si alte probleme si de asta nu vreau sa iau toti doctorii la rand pana sa gasesc unu ca lumea ca mi-am pierdut rabdarea cu ei. inca ceva...in ce masura te pot afecta varicele?

| Stefan89 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazuri extreme, poate duce si la moarte! Si nu glumesc, un vecin de-al meu a ramas invalid din cauza lor iar medicii i-au mai dat de trait pana la jumatatea anului 2012. Dar asta doar in cazuri extreme.La el,varicele i-au mancat pur si simplu piciorul,era carne vie,la cazuri mai simple,cauzate de statul mult in picioare la servici,te alegi cu dureri de picioare,picioare umflate, etc, un masaj bun la picioare dupa o zi de munca ar trebui sa repuna sangele in miscare si sa amelioreze situatia

| anonim_4396 explică (pentru Stefan89):

Stiam ca varicele se pot transmite genetic si strabunica mea a avut si parca i-au amputat piciorul...momentan nu am probleme, da mi-e frica sa nu ajung si eu asa. tu cum ai scapat de ele? orice in afara de lipitori te rog :-s

| Stefan89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut si inca mai am,doar vergeturi,varice nu am avut si sper sa nu am,la servici am avut norocul ca dupa doar doua saptamani de la angajare sa fiu promovat sef de tura,fapt ce ma ajuta sa ma eschivez de la munca, pe la birou, pe-afara...si asa scapam de statul in picioare.Dar nu cred ca este genetic si nici nu cred ca vei ajunge la fel ca strabunica ta.Varicele sunt o problema cu care toti oamenii se confrunta in viata odata si-odata...dar pana atunci mai ehee hee

| anonim_4396 explică (pentru Stefan89):

whew!
sa stii ca daca totusi o sa patesc ceva, o sa ma ai pe constiinta!

| Stefan89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Munca mai putina, distractie mai multa si soarta te va feri de varicehee hee

| anonim_4396 explică (pentru Stefan89):

Daca m-ai vedea ai intelege ca nu munca e problema laughing nu am eu fata de om muncitor big grin

| Stefan89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa si sa inteleg ca iti faci griji preventiv?laughing Au aparut venele mai aproape de piele? Se vad asa albastrui si putin in relief? Daca nu sunt asa nici nu merita sa iti faci grijihee hee Las-o pe strabunica ca ea saraca a avut ghinion, erau alte vremuri, acum se pot trata din timp

| anonim_4396 explică (pentru Stefan89):

Stai sa ma uitlaughing zic o prostie daca iti spun ca is movulii? nu is in relief, da arata foarte naspa...adica na e cam inestetic big grin mie doar mi-e frica sa nu se agraveze fiindca am imaginea asta in cap cu picioare amputate...

| Stefan89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii cum se zice...de ce ti-este frica de aia nu scapi! Asa ca nu te mai gandi la picioare amputate ca nu se ajunge pana acolo

| anonim_4396 explică (pentru Stefan89):

True happy mersi de raspunsuri

| DreamCory a răspuns:

De varice nu poti scapa decat prin operatie...iar de vergeturi : o alimentatie sanatoasa. exercitii fizice dar nu exagerate.si in cateva saptamani dispar.happy