| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapam (natural) de vergeturi? Nu creme sau alte chestii... Natural. Multumesc. FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

1. Acţionează din interior, consumând multă apă plată

Nu uita că apa este cea mai importantă şi vei vedea rezultatele peste noapte. Ea are rolul de a elimina toxinele din organism şi de a conferi elasticitate şi un aspect sănătos pielii.

2. Cafea, cacao şi ulei de migdale - cel mai bun exfoliant

activeaza circulaţia sângelui şi accelerează vindecarea pielii, catifelând pielea. Amestecă toate ingredientele şi masează cu mişcări circulare şi delicate zonele cu probleme. Încearcă să ai răbdare şi să masezi 5 minute fiecare zonă cu vergeturi. Acest exfoliant este excelent şi pentru vergeturile apărute după sarcină.

3. Ulei de ricin, ulei de migdale şi capsule de vitamina E şi A - cel mai bun hidratant

Ca să diminuezi aspectul vergeturilor trebuie să hidratezi eficient, în special zonele cu probleme. Astfel, o soluţie ieftină şi eficientă pe care o ai la îndemână este amestecul de ulei de ricin şi ulei de migdale. Uleiul de migdale îl poţi înlocui şi cu cel de măsline extravirgin sau cel de floarea soarelui presat la rece.

4. Zahărul brut şi uleiul de măsline extravirgin - pentru vergeturile de pe sâni

Acest exfoliant natural face minuni pentru vergeturile care apar pe sâni. Este eficient pentru că stimulează refacerea colagenului şi conferă un aspect neted şi catifelat pielii. Aplică această reţetă de două ori pe săptămână şi masează folosind mişcări circulare timp de 5 minute zona afectată.

5. Sucul de ceapă

Stoarce sucul de ceapă cu ajutorul unui tifon. Amestecă-l cu o cantitate egală de oţet de mere, îmbibă o minge de bumbac sau o batistă moale şi aplică pe zonele cu vergeturi. Este recomandat să repeţi acţiunea de două ori pe zi, iar efectele încep să apară după câteva săptămâni.

http://www.eva.ro/......33599.html

| Hirako a răspuns:

Din pacate NU ai cum sa scapi de ele.Singurul mod este operatia cu laser, descoperita recent.Cremele nu functioneaza si nu exista tratamente naturale eficiente.

| cammm a răspuns:

Toate sunt povesti. Nu se pate scapa de vergeturi. Cele rosii pot fii diminuate cu laserul, atat.Cu timpul vergeturile rosii vor devenii albe ca pielea si nu vor mai fii asa vizibile.

cu placerehappy

| NebunaaaaaaBlonda a răspuns:

Am si eu..si din cate am inteles nu prea sunt solutii. Peste tot gaseam raspunsul: "apeleaza la laser!" sad. Trissssst

| AlexaLovesSkillet a răspuns (pentru NebunaaaaaaBlonda):

Mda. mare pacat. am doar 14 ani si le am doar din cauza ca am slabit 6 kg dintr-o data, apoi am pus 2 inapoi..si asa au aparut. I'm doomed

| Anna333 a răspuns:

Ceea ce a spus MrAngelus este pentru prevenire. nu se scapa decat cu laser. si e destul de periculos.