| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de carii fara sa mergi la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti prevenii cariile, prin spalatul pe dinti foarte riguros, dupa fiecare masa!
Daca cariile au aparut, nu ai incotro si trebuie sa mergi la dentist sa ti le repare cat sunt superficiale, pentru ca, netratate ajung la pulpa, fac infectie si ajungi sa pierzi dintele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu timpul, cu cat caria sapa mai adanc si distruge dintele o sa se ajunga la caderea lui si atunci * puf * scapi de carii. Meh, si de dinti dar ce mai conteaza?laughing

| Annamaria21 a răspuns:

Nu poți scapa de carii fara a te duce la dentist, asa cum nu te poți trata de vreo boala daca nu te duci la medic, nu exista niciun remediu natural pentru a regenera dintii, deci trebuie sa te duci neaparat la dentist până nu este prea tarziu

| Omis a răspuns:

Nu scapi. Du-te la stomatolog, pana nu e cam tarziu! Iti spun din experienta.

| Sorinx a răspuns:

Pune pe cineva sa iti de-a cu pumnul in maseaua cu care ai probleme laughing P.S Dintii sunt singuri din corpul uman care nu se vindeca singuri