| AndreeaRullz a întrebat:

Cum se desfasoara un control oftalmologic? De unde isi dau seama aia de ce dioptrii ai tu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se uita la ochii tai cu un microscop, sau iti da mai multe perechi de ochelari sa probezi cu care vezi bine.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Am si eu o precizare. Intr-adevar, la un control oftalmologic totul tine de. tine. Pt ca nimeni nu poate vedea "cu ochii tai". Faza e ca nici tu nu stii cum e "corect"... Pe mine m-a invatat oftalmoloaga la care am mers multi ani, ca treaba e asa: Ochiul se si "antreneaza". Cand ceri ochelari, corect este sa te opresti la aceia cu care vezi clar, dar NU mai Mare. Sa nu mareasca deloc literele, doar sa fie "perfect clar". Pt comoditate cei mai multi oameni aleg ochelarii care le si maresc nitel literele, dar in felul asta nu fac decat sa isi strice ochii. Privirea se antreneaza; ca orice muschi cu care vrei sa lucrezi. De exemplu eu sunt mioapa. Mama era hipermetroapa (adica eu vad bine aproape si nu vad departe si mama invers). Ei, bine, am invatat cum sa vad si departe, adica vad tramvaiul cu 2 statii mai departe, si asta pentru ca si-a pus mama mintea sa asculte sfatul oftalmoloagei...

regis
| regis a răspuns:

Iti face niste injectii in globul ocular, apoi introduce un fel de tija gradata, cu care masoara distanta dintre... Stai linistita, glumeam laughing.
Te asezi pe scaun, in fata unui aparat, ca un fel de binoclu. Privind in acesta, vei vedea o imagine care se departeaza si se apropie usor, ochiul tau adaptandu-se automat si involuntar acestor modificari si indicandu-i medicului dioptriile necesare.
Dupa care medicul te aseaza la o anumita distanta de un panou cu litere si cifre, iti pune un fel de rame de ochelari in care lentilele se schimba foarte usor si incearca mai multe lentile cu dioptrii foarte apropiate de cele indicate de aparat, punandu-te sa identifici cu fiecare caracterul indicat de el pe acel panou. Astfel stabileste cu precizie dioptriile de care ai nevoie, ramanand doar sa iti alegi o rama de ochelari potrivita si tipul de lentila pe care ti-l doresti.

| ecristinamc a răspuns:

Eu port ochelari si am si dioptrie, 0. 25, desi nu e mare aproape ca nu e diferenta intre cu ochelari si fara. Asta din pucntul meu de vedere, dar ochilor le face mai bine cu ochelari).

Cand am mers la control m-a pus sama asez pe un scaun in fata unui aparat(un fel de benoclu) si m-a pus sa ma uit pe acolo si se vedea o campie pustie cu o amsinia.
Ea apropia si departa amsina cum vroia si ma intreba daca vad.

Apoi mi-a pus niste lentile la ochi sa ii spun daca vad prin ele.

Pana a reusit sa pune elntoilelel mele a schimbat de vreo doua ori.

Apoi iti da o reteta si tu te duci cu ea(asta daca ai probleme) sa iti iei ochelari cu tot cu rame.

Consultul costa in jur de 50 lei iar ramele 100-200 lei depinde cum vrei.

Iti dau un sfat.

Daca inca nu ai, ia-ti ochelari cu entile anti-reflex(iti protekjeaza ochiul cand stai in fata calculatorului0 si lentile solare care la lumina mare de exemplu cand te duci la mare se fac ochelari de soare iar la intuneric se deschid.

Pentru avantajele astea doua nu platesti imi mult de 10 lei.

Sper sa iti fi fost de folos

Multi pupisici si astept fundita:X

Alte răspunsuri
| loove.music a răspuns:

Buna! Port si eu ochelari si de fiecare data cand merg la control prima data te pune o asistenta la un fel de aparat si te pune sa te uiti la o imagine si cred ca de acolo isi dau seama. Apoi te duci la doamna/domnul doctor in cabinet si iti pune diferite lentile, apoi iti stabileste dioptriile

| Mai Tare Ca Un Drog a răspuns:

Eu am fost de 2 ori la asa ceva. In primul rand mi-au pus niste picaturi in ochi, dupa care m-au bagat la un aparat unde vedeam niste imagini destul de faine, iar daca ai nevoie de ochelari iti vor da mai multe lentile de plastic si te vor pune sa citesti niste litere si cifre de pe un perete.

| mennenspeed a răspuns (pentru Mai Tare Ca Un Drog):

Acele picaturi puse in ochi, ustura, ustura tare? Te-a usturat?