| anonim_4396 a întrebat:

Aveam o miopie de -3, 25, iar in urma unui control oftalmologic mi s-au stabilit niste dioptrii de -3, 50.Problema este ca acum cu noile lentile ma dor ochii si capul, simt ca sunt prea tari. Oare mi s-au prescris niste dioptrii mai mari decat necesar? Ce e de facut in acest caz?

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Miopii trebuie să aibă mai multe rânduri de ochelari, dar cel puțin 2.
Unii pentru apropiere cu dioptrii mai mici deci în cazul tău să zic unii cu -2, 0 până la -3 pentru citit și văzut la apropiere, și alții cu -3, 5 pentru distanță, când mergi pe stradă.
Sau poți avea 3 perechi de ochelari unii cu -3, 5 pentru distanțe foarte mari pe care să îi folosești rar, unii cu -3 pentru mers pe stradă și unii de -2 până la -2, 5 pentru lucrul în casă și la școală.
Să nu citești acasă, cu ochelarii tari de distanță, că îți vei strica ochii și îți vei crește aiurea dioptriile.
Și eu sunt miop, dar eu am aflat că trebuie să am mai multe perechi de ochelari, din păcate, după vârsta de 40 de ani, când am fost la un oftalmolog în pragul pensionării, care mi-a recomandat direct 2 perechi de ochelari, și mi-a explicat că de fapt trebuie să am trei perechi de ochelari.
Exact cea ce ți-am explicat și eu ție.

| Mișika a răspuns (pentru MMihai):

Uite este chiar costisitor sa iti faci 2 sau 3 perechi de ochelari, desi nu le vad rostul, pentru aproape sti bine ca poti sa citesti si fara ochelari, citesti cu ei ca sa nu te doara capul, daca ti-au stabilit dioptriile corect, atunci de ce sa porti atatea perechi?, vezi bine aproape si departe, daca porti intermediar ochelari cu dioptrii diferite asta chiar ca iti creaza probleme si riscul sa creasca dioptriile, pentru ca odata ce ti-ai obisnuit ochiul cu lentile de -2, 5, dupa masa ii dai de -3, 5, dauneaza.

| MMihai a răspuns (pentru Mișika):

În poza de pe site, sunt fără ochelari, dar se vede urma de la ochelari, pe nas.
Tu în poza ta, nu porți ochelari.
Miopia nu este asociată mereu, cu alte boli oculare.
Poți să fi numai miop și atât.
Bănuiesc că persoana care a postat întrebarea are sub 20 de ani și este în perioada de creștere, perioadă în care și avansează mult miopia.
Este preferabil să folosească pentru problemele curente ochelari mai slabi decât cei de distanță maximă spre a nu avansa miopia.
Și cu minus 10 poți să citești fără ochelari dar stai cu cartea prea aproape de ochi.
Deci un minus 2 minus 2, 5 pentru lucrul în casă și un -3 pentru afară și în situații excepționale poate să utilizeze și ochelarii minus 3, 5.
Asta este părerea mea ca miop, care port ochelari, de foarte mult timp.

| Mișika a răspuns (pentru MMihai):

Poza de pe avatar, reprezinta un personaj dintr-un joc, eu am 17 ani, si port ochelari de 4 ani, sunt miop, si am vorbit din ''experienta'', pe mine ma deranjeaza daca iau ochelarii de anul trecut chiar daca nu sunt diferente mai mari de -0, 25, daca merg pe strada, vad destul de bine. dar numerele de la masina din departare nu le pot vedea. si asta ma deranjeaza, daca iau inapoi ochelarii de la ultima consultare, deja sunt un pic ametit, pana ma acomodez, eu personal imi schimb ochelarii odata pe an, si ii port pe tot timpul anului, cu aceleasi dioptri.

| Mișika a răspuns (pentru MMihai):

Tu personal, cum ai scapat de ochelari?

| MMihai a răspuns (pentru Mișika):

Nu am scăpat de ochelari am scăzut de la minus 11 la minus 8-minus 8, 5 pentru distanță mare.
Acum cred că am pe nas unii minus 6, 5 sau minus 7.

| Inferno a răspuns (pentru MMihai):

Asta a fost buna. laughing
daMihai catre Mișika:"Tu în poza ta, nu porți ochelari. "
Mișika catre daMihai :"Poza de pe avatar, reprezinta un personaj dintr-un joc, eu am 17 ani..."
laughing
Mimica figurii fizionomiei fetei acelui individ spune totul.

| MMihai a răspuns:

Nu a greșit categoria sau a greșit-o, dar puteai să îi răspunzi la întrebare dacă știai ce să îi răspunzi. Bănuiesc că a pus-o voluntar, la această rubrică, care este frecventată și de adulții de pe site.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Ai dreptate, ai ghicit motivul.Sa-ti spun si de ce:la acceasi intrebare postata la doua categorii diferite(sanatate si religie), la religie am primit mult mai multe raspunsuri.Va multumesc pentru ajutor!

| OOOLEOOO a răspuns:

E simplu, lentilele sunt mai tari si tie ti se pare mai ciudat, la fel mi s-a intamplat si mie, dupa o saptamana sau doua o sa te obisnuiesti.

| Alikke a răspuns:

Hei si eu am dioptrii cu -. ^ _ ^
In primul rand, asa este la inceput cu fiecare lentila. Eu cand am luat noile lentile, m-au deranjat ochii o zi intreaga. Vedeam albul extrem de aprins si luminos si toate culorile erau... wow. Iar a doua zi doar mi s eparea um pic ciudat ca vedeam prea clar, era foarte, foarte um pic deranjant. Apoi m-am obisnuit cu ele.
Este pana se obisnuiesc ochii cu noilea lentile.
Dar daca dupa 3 - 4 zile se intampla aproape la fel ca in prima zi...
Mai bine te-ai duce la oftalmolog din nou ca sa ii zici ce ti se intampla.
Sa fiu mai clara.
Oftalmologul nu trebuie sa iti dea dioptriile exacte la ochii.
Adica daca ai 3'50 nu trebuie sa iti dea o lentile de 3'50 pentru ca nu va mai revenii la normal niciodata, ochiul. Trebuie sa iti dea o lentile mai slaba, in cazul tau de 3 sau 3'25. Pentru ca sa poata lucra si ochiul nu sa se invete lenes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am ales-o intentionat deoarece la aceasta categorie se primesc cele mai multe raspunsuri laughing

| Mișika a răspuns:

In primul rand, depinde cat de mult timp o trecut de la ultimul control, si cat o avansat miopia si in al doile rand conteaza cat de bine este echipat oftalmologul la care ai fost (ai face bine sa te consulti la un oftalmolog de specialitate si cu aparate cat de cat de performanta care este prin zona), s-ar putea sa te doara capul din cauza faptului ca lentilele sunt prea tari, +(-0, 25) la dioptrii daca nu ar fi necesar chiar ca ar crea un disconfort, ai grija sa nu ai alte defecte care fara constiinta ta sa iti afecteze vederea, dar care sa nu fie o cauza a cresterii miopiei, una din aceste cauze este astigmatismul, miopia poate sa fie constanta si sa nu fie necesar sa iti schimbe lentilele, dar tot sa nu vezi bine, aceasta cauza nu se poate remedia cu lentile, informeaza-te.

| Mișika a răspuns:

Si asta conteaza mai mult pentru tine decat sa-l ajuti?

| issa2001 a răspuns:

Paii du-te unde ti-ai facut controlul si spune exact ce probleme ai...asa am facut si eu si mi-au mai facut un control si au aratat ca au gresit... Funda?