| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face donatia de celule stem? De unde sunt recoltate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca te referi la celulele stem embrionare, se recolteaza din placenta.

Daca te referi la celule stem hematopoietice (adica pentru care s-a deschis registrul donatorilor voluntari acum cateva zile), cea mai folosita tehnica e recoltarea printr-un cateter venos. Uite aici un link in care este descrisa tehnica si sunt date toate informatiile de care ai nevoie:

http://jurnal.medicalnews.ro/......opoietice/

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@dy: Nu e adevarat. Recoltarea se face printr-un cateter venos conectat la un separator de celule, care e total diferit de o simpla branula. De asemenea inainte de recoltare mai trebuie sa iei si un medicament. Asa ca nu e chiar ca o recoltare de sange.
De asemenea se poate face si chirurgical (in anumite cazuri).

| dy a răspuns:

Donatia de celule stem se face ca o recoltare normala de sange venos (adica se pune o branula in venele superficiale de la mana (este ca si cand ai da sange pentru analize). Cat de simplu, si cand te gandesti ca poti salva viata unui om!