| anonim_4396 a întrebat:

Unde se pot dona celule stem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
prfml
| prfml a răspuns:

Testele HLA sunt cele care pot determina daca un donator este compatibil cu un bolnav. In Romania sunt doar opt centre care pot testa imunologic daca un donator si un bolnav sunt 100% compatibili.
Mai jos puteti afla adresele acestor centre:
Institutul Clinic Fundeni - Laboratorul de diagnostic, biologie moleculara, imunologie HLA si virusologie
Sos. Fundeni nr.258, sector 2
Centrul de Imunogenetica si Virusologie, etajul 3
Telefon 021-3180448
Conf. Dr. Ileana Constantinescu, medic imunologie – virusologie
Institutul National de Hematologie Transfuzionala `"Prof. Dr. C. T. Nicolau", Laboratoul National HLA - Centru acreditat EFI (European Federation of Immunogenetics)
Str. C. Caracas nr. 2-8, sect. 1, Bucuresti
Tel : 0314-251230, int 215, Fax: 0213-191779;
e-mail : inht_labhla@yahoo.comMedic
Coordonator: Dr. Dutescu Irina Monica
Spitalul Clinic Judetean de Urgenta nr. 1 Timisoara - Centrul regional de imunologie de transplant
Str. Iosif Bulbuca nr 10 - La biroul de informatii cereti sa ajungeti la Dan Ilincariu
Telefon 0256433601 interior 122, 0740-953576, 0356-433111
Spitalul Clinic de Urgenta "Sfantul Spiridon" Iasi - Laboratorul de imunologie si genetica
Policlinica nr 1 din Iasi, Str. Vasile Conta, Nr.2
Etajul 4, Laboratorul de imunologie si igenetica
Dr. Petru Ceanga
Telefon: 0232-234277
Institutul Clinic de Urologie si Transplant Renal Cluj-Napoca - Laboratorul clinic de analize medicale si imunologie
Str Clinicilor nr 4-6 in Cladirea Medicala 2, etajul 3, Sectia Urologie si Transplant renal
Dr. Dan Luscanov
Telefon: 0724-520669
Laboratorul de imunologie de la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta
B-dul Tomis 145, Etajul 4, Clinica Chirugie 2
Contact dr Raluca Pasare
Telefon: 0241-614004; 0766-362527
Institutul de Urgente pentru Boli Cardiovasculare si Transplant Targu-Mures
Strada Gheorghe Marinescu, Nr. 50

| kh1ss a răspuns:

Celulele stem se recolteaza la nasterea unui copil in momentul in care se taie cordonul ombilical.

| madonica a răspuns:

Eu m-am inscris in lista donatorilor de celule stem (de pe site-ul PRO tv)si astept sa ma contacteze cei din C-ta. Poti sa donezi in judetul tau dar trebuie sa astepti un pic pana vor vota senatori legea