| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum se face examenul bacteriologic al secretiei uretrale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uretra nu secretă nimic.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înainte de prima urină este dificil să recoltezi probe la tine acasă. Trebuie să ai un bețișor steril pe care să îl introduci în uretră și apoi să îl sigilezi într-un flacon steril.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înainte de prima urină înseamnă imediat după ce te-ai trezit. Dacă ești la spital îți recoltează proba o asistentă acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dacă ești bărbat, este dureros să introduci un obiect în uretră.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Am scris mai sus. Laboratorul unde faci analizele îți va da ceea ce ai nevoie.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, îți recoltează ei. Dar revin. Înainte de prima urinare dimineața, ești tu la laborator?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, pentru asta sunt ei acolo plătiți.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da. Dar este bine să suni înainte la laboratorul medical, clinică, să întrebi dacă fac acel tip de analize. Cu această ocazie ei te vor instrui la ce oră să vii, dacă trebuie să faci anumite prăgătiri, cât te costă, etc.