| Girly97 a întrebat:

Cum se face testarea pentru coronavirus? Nimeni nu specifica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Testarea se face din sange!

| alina2k18 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu se face mai din sange.
Iti introduce o chestie laughing in cavitatea bucalawinking sau nas.
https://youtu.be/ZKds6_dMS74

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce mai raspund unii pe aici si nici nu stiu nimic despre subiect... exista niste standarde internationale si kit uri universale de test, degeaba te scremi sa iti bati joc de medicii din tara.

| Frank51 a răspuns:

Este un kit cu mai multe etape. Tot ce trebuie sa stim este ca e destul de eficient si nu trebuie sa ne ingrijoram.

| Ineys a răspuns:

Tot ce trebuie tu sa stii ca posibil infectat este ca trebuie sa te prezinti la testare dupa ce contactezi medicul de familie si iti spune sa o faci prezentadu-i simptomele pe care le ai.

Restul sunt detalii, stiu cei care fac testul cum se face.

| WhiteLife a răspuns:

Se determină ARN-ul viral. Poți cauta pe net mai multe despre real time PCR daca te pasionează domeniul :)

https://www.cnn.com/......index.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți bagă un tamponaș în gât, și după îl analizează cu niște mașinării în laborator.

| Girly97 explică:

Dar ce raspunsuri mi-ati oferit voi...