| ihacoswhy a întrebat:

Cum se foloseste Cicatridina Spray pe o incizie deschisa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zona afectata trebuie sa fie curata mereu înainte de a folosi acest sprei. Cred ca de 2 ori se poate folosi dimineața și seara.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pulverizezi sprai pe rană.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dai cu ea pe limba, si apoi dai cu limba peste rana big grin

CUM s-ar putea folosi altfel decat sa dai cu spray peste rana?!?
acum chiar sunt curios, cum vezi ca ar fi posibil altfel?!?

| ihacoswhy explică (pentru Zuzu1991):

Ma intrebam daca trebuie curatata zona sau eliminate cojile care se formeaza inainte de urmatoarea aplicare. Oricum m-am lamurit, dar incearca sa nu mai judeci daca nu stii despre ce e vorba big grin

| Zuzu1991 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Hmm, te judec pentru faptul ca nu ai recitit intrebarea si sa te gandesti ce ar fi daca altcineva ti-ar pune tie intrebarea si ai vedea ca incompleta inseamna cu totul altceva

in plus, evident ca trebuie curatata, orice rana, fara exceptie, atat cat poti, apoi ar trebui dat cu apa oxigenata (care curata si mai mult) apoi dezinfectata (spirt daca suporti, iod/betadina altfel) apoi lasat sa se usuce si abia apoi cicatridina

| ihacoswhy explică (pentru Zuzu1991):

Da poate nu are prea multe detalii intrebarea dar nu voiam sa fie prea incantata...mersi oricumhappy mi-a fost frica la inceput sa dau cu substante in plaga si de acolo a venit intrebarea

| Zuzu1991 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Aha, cu placere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum scrie in prospect sau cum spune farmacistul.