| Lou222 a întrebat:

imi puteti spune ce reflexe se inchid in MADUVA SPINARII?

Răspuns Câştigător
| dimdem a răspuns:

Functia reflexa a maduvei spinarii
- actul refelx reprezinta procesul fiziologic de raspuns la actiunea unui stimul
- are la baza ''arcul reflex''
- arcul refelx este constituit din receptori care preiau informatiile din mediul de viata
- centrii de comnda la nivelul carora se prelucreaza informatia si se elaboreaza raspunsul
- efectori care realizeaza comanda venita de la centrii
- la nivelul maduvei se gasesc centrii unor refelxe somatice si vegetative
- reflexele somatice - se clasifica dupa numarul neuronilor participanti in :
a. reflexele monosinaptice
- rotulian
- ahilean
- bicipital
- tricipital
b. reflexele polisinaptice
- de flexie
- reflexe vegetative - reflexul cardio-accelerator
- reflexul pupilo-dilatator
- reflexul vaso-motor
- reflexul de mictiune
- reflexul sexual