| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cum se manifesta ciuperca la oameni? de curand am fost la strand si am intrat in apa aflasem cu 2 zile inainte ca a fost o pers cu aceasta ciuperca si a intrat in apa si se ia... dupa vreo 2 ore dupa ce am plecat de la strand m-am trezit cu foarte multe bubite pe ambele maini parca ar fi muscaturi de tantari dar sunt una langa alta si foarte micisadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doua ore e prea putin ca sa fi aparut leziuni in cadrul unei micoze. Mai degraba ai facut alergie la soare. Du-te repede la un dermatolog, cu cat te tratezi mai repede cu atat te vei vindeca mai usor. Daca amani, o sa ajungi sa nu poti sta deloc la soare.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic pentru investigatii ca nu e de joaca...

| Leea1234 a răspuns:

Pai mare grija!(eu vorbesc!)
sotului meu i-au iesit 3 bube asemanatoare unui furunc
din fericire s-au retras in 2 zile, dar una o avea la ochi si avea un ochi umflat!
si eu merg mult la piscina, si stiu ca nu e tocmai igienic dar ce sa fac!
mai bine te-ai duce la un dermatolog, ca din cate stiu eu, cipercile nu ies pe piele sub forma de eruptie(nu sunt sigura!)
oricum ceva nu e in regula asa ca mai bine sa te vada un medic!