Cum se masoara acuitatea vizuala?

Pentru ca acuitatea vizuala este importanta pentru sanatatea ochilor tai, iata in continuare cateva informatii care sa te ajute sa intelegi domeniul mai bine.

In secolul 19, oftalmologul olandez Herman Snellen a inventat tabelul Snellen, acesta fiind practic un optotip. El a creat plansa cu litere cu care iti este testata vederea cand te duci la oftalmolog cu ajutorul unui asistent care avea o vedere excelenta, folosindu-se de el ca etalon. Snellen a plasat litere de 9 mm intr-un rand, iar asistentul lui a putut sa le citeasca de la 6 metri. Acel rand s-a notat cu 6/6.

Cand toate literele de pe randul 6/6 pot fi vazute cu un singur ochi de la 6 metri clar, atunci se spune ca vezi foarte bine de la distanta. Literele mai mari corespund vederii cu o acuitate mai slaba de 6/6.

Daca poti vedea o litera care are dimensiunea de 9 milimetri de la distanta de 6 metri, atunci inseamna ca ai o vedere de 6/6. Aceasta indicatie arata ca acuitatea vizuala este foarte buna. Daca poti vedea litere create pentru a fi vazute de la 6 metri, la 12 metri, atunci ai o vedere de 2 ori mai buna, iar acuitatea ta vizuala poate fi notata cu 6/3.

Distanta de 6 metri este importanta deoarece ochiul, pentru toate intrebuintarile practice, se acomodeaza pana in 6 metri. Daca un obiect este vazut clar la acea distanta, atunci si obiectele mai indepartate vor fi vazute tot clar.

O simpla modalitate de a masura acuitatea vizuala, reprezinta abilitatea de a face diferenta intre 2 puncte cand sunt puse impreuna foarte aproape. Aceasta metoda a fost folosita de arabi cand isi alegeau calaretii. O persoana cu o vedere normala poate distinge 2 puncte de la 10 metri, suficient ca acele puncte sa aibe o distanta de 1 milimetru intre ele.

Oftalmologul tau are rolul de a-ti masura acuitatea vizuala pentru a-ti prescrie dioptriile pe care trebuie sa le porti la ochelari sau la lentilele de contact pentru a vedea clar de la 6 metri.

Lentilele corectoare vor compensa eroarea de refractie a vederii ca tu sa ai o vedere de 6/6 (normala). Insa este important sa realizezi ca purtatul lentilelor de contact sau a ochelarilor nu fac absolut nimic pentru a-ti imbunatati vederea. Vezi bine doar cand porti acele lentile, nu si cand le dai jos.

Daca vrei sa faci un scurt test de vedere, hai aici.

Daniel Dinu,

Vedereperfecta.com

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrieti va rog articolele astea cu fonturi mai mari, gen Ariel Bold 24, ca nu inteleg nimic, si pare interesant...

| Raul4825 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa se vada mai mare poti mari tu de la tastatura cu Ctrl si +(plus) apasand prima data control(Ctrl), tii apasat apoi apesi pe tasta plus(+) si uite asa maresti zoom-ul happy Iar ca text probabil ai vrut sa spui Arial si nu ariel fiindca ariel e detergent laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raul4825):

Ah, vezi daca scrii cu bolduri! Pe tine am reusit sa te citesc si iti dau dreptate, Arial rulz! Aoleo, pai daca am bagat Ariel pe TPU, ce naiba face clabuci in masina mea de spalat? Ma duc sa ma uit, sa nu se strice centripeta naibii!