| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate trata hiperplazia congenitala a glandelor renale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hiperplazia congenitala a glandelor suprarenale se trateaza cu doze zilnice de corticosteroizi (de tip prednison) si/sau interventie chirurgicala aspura glandelor suprarenale.

| oidocentral a răspuns:

Daca este depistat precoce, se poate trata complet, fara risc de recidiva... Forme specifice de hiperplazie congenitala adrenala; Sindromul Swyer... Filed Under Boli ginecologice, Boli renale (rinichi, cai urinare si vezica) |
www.despreboli.ro/.../probleme-ginecologice/