| Girly97 a întrebat:

Cum se poate trata o arsura usoara de mana? A usturat ieri toata ziua insa azi ma simt mai bine chiar daca inca este vizibila. Un curier a venit la mine cu coletele insa fuma in acel moment, resturi de tigara au cazut pe mana mea si mi-au provocat o usoara arsura. Eram preocupata sa suflu in zona arsa si curierul nu m-a ajutat deloc cu coletele. Putea sa fie o arsura mult mai grava. Nu vreau sa ziceti ca am ceva impotriva fumatorilor dar pe de alta parte este nevoie de grija ca sa nu facem rau altora.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In TOATE activitatile este nevoie de grija ca sa nu facem rau, nici noua, nici altora!
Daca n-ai tinut jarul tigarii intr-un punct si timp indelungat, atunci "arsura" nu este mai mare decat ceea ce patesti stand indelungat la soare, vara.
Este suficient sa ungi locul cu unt, frisca sau smantana (de vaca), iar kicuk se va vindeca complet.

| darrio2007 a răspuns:

Va trece de la sine.

| relian a răspuns:

Ia un antibiotic unguent si dai odata doara pe zi, nu da de 4-5 ori cum spune cineva ca tine rana umeda si nu se vindeca repede.

Dexci dai odata cu antibiotic, apoi seara de exemplu lasi asa fara nimic, sa prinda coaja sa se usuce.
Nu pui plature nu pui nimic, aia tin rana la fel umeda si nu-i bine.
Pui plature doar daca faci ceva cu mina aia, muncesti in praf sau mai stiu eu cum, daca nu lasi asa fara nimic sa se usuce.

Ala care tea fript cu tigara, trebuie sa-i ceri despagubiri laughing sa-i spui ca il reclami, ii cereai bani o suta doua stiu si eu, daca nu sunai politia, pai adica ala munceste sau ce face? Cum sa te duci la cineva sai duci pachete si ala sa stea cu tigara in gura, aia e plisa de respect in primul rind, pai ala e hal de muncitor laughing

Deci il reclami de 2 ori, odata ca ti-a facut rani, ce conteaza ca na vrut, conteaza ca la munca nu stai cu tigara in gura in fata omului, asta e clar, apoi reclamat pentru lipsa de respect.

| blackann a răspuns:

Nu este asa grava arsura de tigara....calm down. va trece de la sine.

| iulia0514 a răspuns:

Du-te la farmacie și cumpărați un tub de dermazin si date de 4-5 ori pe zi în 2 zile se vindecă!

| nukeyly a răspuns:

Mierea pusa pe rana din secunda 1_ ajuta si la o vindecare rapida de calitate raportat la alte spreiuri chimice, lotiuni din creier de melc, pudra din ochi de tantar, etc.