| anonim_4396 a întrebat:

De ce tot mai multi tineri sufera de depresie? Ce le lipseste?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In general e societatea asta cu tot mai multe conceptii tampite. In zilele de azi, e atat de promovata perfectiunea si superficialitatea incat fiecare om simte nevoia sa fie perfect. Cum acest lucru este absolut imposibil, incep sa se creada inutili, incapabili si pierduti. In plus, toata aceasta dezvoltare, a hormonilor si tot duc la tot felul de stari negative.

| Gizăz a răspuns:

Munca. Au prea mult timp de frecat manganul.

| ioandreii a răspuns:

In general e societatea asta cu tot mai multe conceptii tampite. In zilele de azi, e atat de promovata perfectiunea si superficialitatea incat fiecare om simte nevoia sa fie perfect. Cum acest lucru este absolut imposibil, incep sa se creada inutili, incapabili si pierduti. In plus, toata aceasta dezvoltare, a hormonilor si tot duc la tot felul de stari negative.
Pelinga cele spuse de Andry05 cred ca le lipseste sensul in viata; sa aiba un vis, sa simta ca sunt utili, ca ei conteaza pentru cineva, ca au ceva special.
In lipsa acestora isi fac dus de senzatii si distractii iar cind isi revin; cu sanatatea la pamant, fara resurse si prieteni adevarati, cad in depresie.

| RAY a răspuns:

Exista multe motive care te bag in depresie

| T0T a răspuns:

Viata.

| Doub a răspuns:

Puterea de a trece mai departe.

| Dariusuu a răspuns:

Motivaţia, inspiraţia şi probabil şi optimismul.

| AirănMeidăn a răspuns:

Foarte multi si-o doresc la un momentdat pentru ca e "cool", si ajung sa isi induca starea asta. Si e destul de greu sa mai scape de ea de tot

| Sociopat a răspuns:

Multi confunda depresia cu simpla stare de plictiseala.Si mai multi, insa, zic ca-s deprimati sa faca pe interesantii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi doar nu crezi că lumea intră în depresie degeaba, nu-i așa? Mai au și oamenii probleme, nu toți avem vieți bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creierul le lipseste. sa nu fiu idiot totusi, la o buna parte. exista oameni care intr-adevar sunt depresi din motive "bune" probleme in familie, o pierdere (parinte /neam / iubit/a) dar majoritatea pana la 18 ani sunt "depresi" ca nu au ce vad la atlii, gen atentia de care au parte unii, fete / baieti, si prostii de genul.

| RedDeath a răspuns:

Mintea big grin Mintea le-o fi lipsind.

| yuko21 a răspuns:

Nu au parinti aproape, anturajul, stresul, dorinta de a fi independenti.