| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sfaturi aveti pentru cine sufera de depresie?(pentru un depresiv)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ca sunt mai multe tipuri de depresie.in general sa iesi cu prietenii la un film, in oras sa fi sociabil sa te integrezi unde crezi ca ti se potrivesc tie acele persoane care se aseamana cu tine sa iti faci o iubita sa citesti sa asculti muzica sa incerci sa te apuci de un sport sa vizionezi filme sa fii cat mai deschis cu cei din jur chiar daca tii greu incearca sa fii mai open mind cu toti oamenii.incearca sa faci ceva nou chiar sa iti depasesti limitele incearca sa fii altfel dar sa ramana totusi acea originalitate a ta reinventeazate surprindete in fiecare zi. daca lasi depresia sa te controleze e rau ..controleaza tu depresia tu esti centrul de control tu esti cel care alege sa fie in ziua aceea respectiva pozitiv nu depresia.ia magneziu ca oricum face bine toti avem nevoie ee magneziu indiferent ca suferim de depresie sau nu poate ai o lipsa de magneziu. incearca sa te angajezi daca nu esti minor acolo vei mai depasi altfeo momentele triste.depresia din pacate este ceva cronic dar o poti tine sub control cu multa vointa. daca nu mwrge incearca sa mergi pe calea spiritismului se spune ca depresia o avem cand avem ceva rau in noi. numai bine!

3 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective. thinking

| milan9 a răspuns:

Gasesti mai multe informatii aici... http://altarulcredintei.md/......i-mintale/

| Conii25 a răspuns:

Poti incerca pastile, sau sa consulti un psiholog bun.