| dygas a întrebat:

Cum se taie unghiile la papagali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DianaIstratii a răspuns:

Deoarece multe probleme pot aparea daca unghiile pasarii cresc excesiv de lungi si ascutite, nu amana taierile periodice. Iata cum sa eviti complicatiile legate de unghii.

Pasi

Cumpara pudra septica si un instrument de taiat de la un magazin de animale.
Alege o pila electrica cu o piatra conica daca tai unghiile la mai multe pasari sau la un papagal mai mare.
Cere unui prieten sa tina pasarea si sa te ajute sa ii tii picioarele.
Uita-te prin unghii deschise la culoare pentru a gasi vasele de sange astfel incat sa stiti cat de mult sa taiati.
Taie aproximativ 2 mm de la capatul unghiilor.
Da-i forma si netezeste unghiile cu o pila diamantata.
Trebuie sa stii ca pot exista sangerari, asta pana cand te obisnuiesti.
Tamponeaza unghia si aplica pudra septica daca incepe sangerarea.
Dupa ce pasarea este intoarsa in mediul sau, vedzi daca apar noi sangerari.
Sfaturi

Unghierele proiectate pentru pasari sunt cele mai bune, dar se pot folosi si cele facute pentru oameni.
Unghiile care au crescut foarte mari vor trebui taiate cate putin (1-2mm) in fiecare saptamana pana ajung la lungimea normala.
Unghiile curbate intr-o parte sau rotite vor avea nevoie de mai multa atentie si este posibil sa arate ca exista o problema cu stinghia pe care sta pasarea. Asigura-te ca pasarea are la dispozitie o gama larga de stinghii.
Atentie

Lucreaza rapid pentru a nu stresa pasarea prea mult. O pasare stresata poate muri subit.
Unghiile sau ciocul extrem de lungi pot indica probleme medicale cum ar fi probleme ale ficatului sau nutritie deficitara. Sa duci pasarea la un veterinar. Sper ca te-am ajutathappy

4 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

Nu e o idee deloc buna daca sunt prea mari le roade, am avut si eu, si la fel ma gandeam la asta dar mi-am dat seama ca nu e deloc bine

| dygas explică (pentru ady123):

Eu le-am pus o bucata de smirghel pe batzul de la colivie, asa am mai auzit si eu

Răspuns utilizator avertizat
| PaulCCraciun a răspuns:

NU SE FACE ASA CEVA!
nu glumesc, ei au vene pana in varful unghiilor, lasa-le asa cum sunt.
Daca se fac prea lungi, si le vor roade ei singuri.