| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza candidoza bucala rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul candidozei bucale presupune administrarea timp de 10-14 zile a unor medicamente antifungice, disponibile sub forma de tablete, capsule sau lichide. http://www.i-medic.ro/stomatologie/candidoza-bucala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Candidoza bucală NU se vindecă cu "remedii" naturiste =))

NU te mai lua după "sfaturi" date de nişte copilaşi de 12-17 anişori!

NU vă mai trataţi AIUREA!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru a primi Trimitere la medicul specialist.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

http://www.mymed.ro/candidoza-bucal-orofaringian.html

Toate cele bune.

| Curious9 a răspuns:

Cand te speli pe dinti, pui putin bicarbonat pe periuta si dai cu el pe limba. Fara mancaruri acide, fara sosuri, fara sex oral. Daca este mai grav, e posibil sa nu poti scapa de ea si sa ai nevoie de medicamente. E o boala grava daca se duce in jos spre plamani.

Recomand control la medic.

| Ana2662 a răspuns:

Uite cateva tratamente naturiste:
Tratamente naturiste pentru candida
Sus

- Usturoi - usturoiul contine o serie de compusi antifungici care distrug rapid fungii. Acesta stimuleaza functia imunitara si este benefic in tratamentul pe termen lung, pentru manifestarile candidozei cronice.

Exista doua moduri de utilizare a acestui tratament. Taiati un usturoi in jumatate si frecati zonele afectate. Acest lucru poate provoca arsuri si intepaturi. Daca reactiile sunt prea intense, taiati trei catei de usturoi si introduceti-i in jumatate de ceasca de ulei de masline pentru cel putin 24 de ore. Utilizati compozitia rezultata pe zonele afectate de pana la trei ori pe zi.

- Uleiul de oregano - uleiul esential de oregano lupta impotriva fungilor care apar in timpul candidozei si este chiar mai eficient decat acidul caprilic pentru inhibarea infectiei fungice.

- Goldenseal - este o planta care poate fi utilizata pentru tratarea si prevenirea infectiilor candidozice. Aceasta contine niveluri ridicate dintr-un alcaloid numit berberina, care are actiune directa antifungica impotriva candidei.

- Uleiul de cocos - este un tratament eficient antifungic pentru candida. In urma unui studiu s-a dovedit ca uleiul virgin de cocos este la fel de eficient ca fluconazolul, un medicament farmaceutic larg utilizat pentru tratarea candidozei. Masati usor zona afectata de candida, cu cateva picaturi de ulei de nuca de cocos, o data pe zi.

- Iaurt - candidoza vaginala poate fi tratata cu ajutorul iaurtului, intrucat in urma descompunerii bacteriilor acestuia rezulta peroxid de oxigen, ca produs secundar. Acesta distruge fungii candidozei si restabileste echilibrul acestora. Pentru utilizare, inmuiati un tampon cu iaurt simplu, neindulcit si introduceti-l in vagin. Lasati-l sa actioneze peste noapte. Faceti acest lucru pana cand simptomele dispar.

- Otet si cidru de mere - cand cavitatea bucala este afectata de candida, clatiti-va gura cu un amestec egal de otet si cidru de mere, la fiecare trei ore pana cand simptomele infectiei dispar.

- Salvie si rozmarin - un ceai concentrat din aceste plante reprezinta tratamentul eficient pentru candida. Adaugati o lingura de salvie si rozmarin, la o cana de apa fierbinte si lasati sa actioneze timp de 20 de minute. Strecurati ceaiul si clatiti-va zona afectata de mai multe ori pe zi.

| nusunt1 a răspuns:

Nu e de joaca cu asa ceva, iti recomand sa citesti https://candidozabucala.ro/cum-am-scapat-de-candidoza-bucala/