| Laurentziu1234 a întrebat:

Tratamente pentru candidoza bucala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este doar bucala, atunci clatirea de 3 ori/zi cu solutie de bicarbonat in apa da rezultat in 2-3 saptamani.
Pentru asta:
- Intr-un pahar de apa (la temperatura camerei) se dizolva un varf de cutit de bicarbonat de sodiu.
- Se amesteca bine pana la dizolvare, iar clatirea se face repetativ pana ce se consuma solutia din pahar (dupa fiecare clatire, solutia se scuipa si se continua cu o noua gura de solutie).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Da.
Daca ai DOAR bucala.
Daca candidoza este si in alte parti a corpului, atunci doar ajuta, dar nu e suficient.

| Bula a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Candidoza este o ciuperca, care se stapaneste in zonele umede din organism, cu contact la aer.
Bicarbonatul este o substanta chimicalaare distruge ciupercile parazite de pe organism. Se foloseste excelent si impotriva ciupercilor de pe unghii, picioare etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimgirltpu a răspuns:

Mai bine te duci la farmacie si intreaba. Noi tratamente naturiste nu stim.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimgirltpu a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Nu e niciun spam. Pentru astfel de probleme nu as intreba niciodata aici. Ma duc la farmacie ca femeia aia o sa stie ce sa-mi dea.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimgirltpu a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Corpul fiecaruia e diferit. Poate pentru tine e bun spray-ul respectiv, poate pentru mine nu. Eu ti-am zis ce as face eu, adica sa ma duc la farmacie. Daca te simti jignit prin treaba asta deja aici tu ai o problema, nu eu.
Si acum imi amintesc de tine. Tu esti cel care ma injura prin mesaje si apoi imi cerea instagramul. Si acum ma injuri din nou prin mesaje. Tare frumos reactionezi laughing. Se pare ca esti un alt frustrat de pe acest minunat site laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimgirltpu a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Ti se pare ca am ceva cu tine dar crede-ma ca nu imi pierd timpul cu asa ceva. Nu am zis-o cu ura. Am zis doar sa te duci la farmacie. Din puctul meu de vedere acolo vei gasi pe cineva competent sa iti dea cel mai adecvat tratament. Mi se pare un sfat bun.
Nu stiu de unde ai dedus tu ca ti-as fi raspuns cu ura. Cred ca ai o problema de crezi asa ceva.
Si cum poti cere respect cand tu esti cel care imi trimite mesaje cu `mars` si alte frumuseti?
Incearca tu sa ma respecti pe mine ca eu am incercat doar sa-ti spun ce as face eu daca as fi in locul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc pe cineva care folosește apă de gură...dar nu știu ce efect are în această situație.

| Dintrebare a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la farmacie, desi asta ar recomanda si eu, poti sa iti clatesti gura cu Listerine (o sa piste dar e ok) sau cu o solutie de bicarbonat de sodiu dizolvat in apa.

| nusunt1 a răspuns:

Naturiste, cele mai bune. Iti recomand https://candidozabucala.ro/candidoza-bucala-tratament-naturist/