| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza durerile din zona lombara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cel mai bine se trateaza cu o vizita la medic, nu te lua dupa nimeni, medicul decide dupa investigatii ce tratament poti sa urmezi.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Off, chiar acum ma confrunt cu o criza lombo-scatica. Am incercat cu frunze de varza putin zdrobite, cu anitiinflamatoare, dar durerea nu dispare. De la mijloc a luat-o spre picior, pana la genunchi, asa ca am pornit spre reumatologie si apoi spre Recuperare.Am inceput sedintele de fizioterapie si ma simt mai bine, dar paralel iau si tratament antiinflamator, caci nu este altceva decat o inflamare a nervului sciatic. Am stat in curent in pozitie aplecata, facand curat pentru sarbatori. Sa nu-ti pui sare calda pe mijloc ca vei face rau. Stai in pat, pe spate cu o perna sub picioare pentru ca nervul sa stea relaxat. Succes!

| lia.d a răspuns:

Buna! in primul rand trebuie depistata cauza acelei dureri, poate fi de origine renala sau din cauza coloanei lombare si a muschilor adiacenti.Deci,pentru inceput, e bine de facut analizele de sange si de urina +un echograf renal, in caz ca aici nu sunt modificari, trebuie facut o radiografie de coloana lombara, fata si profil.Pentru prima cauza se apeleaza la un medic nefrolog si pentru a doua cauza la un medic de recuperare medicala, medicina fizica si balneologie, pentru a putea primi tratamentul adecvat.Multa sanatate!

| zanesiprintese a răspuns:

Depinde ce dureri sunt si cand apar. Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din experienta personala : omega 3 si supliment alimentar de glucozamina si boswellia, pe mine m-au ajutat.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Succes :)