| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza fimoza si ce consecinte are ca netratata? Barbatul care sufera de fimoza poate sa devina tata, sa lase insarcinata o femeie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Datorita incapacitatii de retractare a preputului in totalitate si, in consecinta imposibilitatii de a curata zona glandului penian in mod corespunzator, exista riscul dezvoltarii unor infectii. Cel mai adesea aceste infectii prezinta simptome precum: umflaturi, pete rosii, sau scurgeri anormale, precum si dureri si sensibilitate a glandului penian. Mai mult decat atat, in cazuri destul de rare, daca preputul este atat de stramt in jurul glandului penian, aceasta situatie poate duce la senzatii de durere in timpul urinarii si chiar in timpul actului sexual.

n orice caz, odata ce fimoza a fost diagnosticata in mod corect medicul specialist poate dispune inceperea tratamentului, care include metode ca:
- aplicarea locala la nivelul preputului a unor creme speciale, steroidiene sau nesteroidiene;
- largirea graduala a preputului;
-interventia chirurgicala de remodelare a preputului, pentru a-l face mai larg.
In general, medicii specialisti prefera aceste tipuri de tratatemte deoarece in acest fel pot fi evitate efectele secundare ale operatiei de circumcizie.

http://www.i-medic.ro/......-tratament

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După confirmarea diagnosticului, în funcţie de gravitatea afecţiunii, se pot aplica diverse creme sau se recurge la intervenţia chirurgicală.

Dacă nu este tratată poţi face parafimoză.
Netratată poate duce la infertilitate ( indirect )...

Cel mai indicat este să mergi la un control la medicul specialist urolog pentru confirmarea diagnosticului şi recomandarea tratamentului adecvat!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Te uiti aici:
http://medlive.hotnews.ro/......teaza.html
Te pup!

| cristian100 a răspuns:

Nu, nu poti trata acasa si o sa doara cand "o lesi insarcinata" si pe tine si pe ea.Du-te la doctor ca nu crd ca scapi fara operatie.