| AndreiDavid1098 a întrebat:

De la ce vârstă poate o fata sa devina insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina rezulta in urma procesului de fecundare care se produce prin unirea a 2 nuclee, a unui OVUL produs de catre OVARUL femeii si a unui SPERMATOZOID produs de testiculele barbatului. Ovulul VIABIL este produs de catre ovare numai dupa producerea PRIMEI MENSTRUATII, proces care se poate produce in cazuri exceptionale/foarte rare in jurul varstei de 8-9 ani, sau mai des incepand de pe la varsta de 10-11 ani. Sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

De la nicio vârstă.
Nu are cum „să devină însărcinată". Cel mult, să rămână însărcinată. Sau gravidă.
Iar vârsta e alta la fiecare femeie - poate fi de la minimum 10 ani. Adică vârsta când apar primele cicluri menstruale.