| anonim_4396 a întrebat:

Fimoza netratata poate crea probleme? Se intampla ceva daca nu se intervine in nici un fel? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Fimoza ignorata se poate complica cu parafimoza care reprezinta o urgenta medicala: preputul strampt stranguleaza glandul penisului intrerupand circulatia locala, organul capatand o nuanta visinie; durerea poate fi de diferite grade in acest context.

O alta complicatie ar fi obstructia urinara, intalnita mai ales la copiii care nu sunt constienti de faptul ca nu e normal sa nu mai urineze pentru perioade lungi de timp. Si aceasta conditie este o urgenta medicala putand duce pana la insuficienta renala acuta.
http://www.i-medic.ro/......-tratament

evenso
| evenso a răspuns:

Complicatiile fimozei:
- Balanita – o inflamatie a mucoasei glandului penian;
- Balanopostita – presupune si infectarea mucoasei preputiale.
- Parafimoza – apare in caz de fimoza, prin decalotarea fortata, cand inelul fimotic scleros comprima santul balano-preputial si impiedica recalotarea glandului.

| nico097 a răspuns:

Da poti face febra iti ramane mica si nu cred ca vrei, mai bine suferi cand te taie putin doctorul te cureti vreo luna cu rivanol si te speli cu ceai si vei fi ca nou.