| Sara2 a întrebat:

Cum se trateaza o durere de șold care nu trece cu nimic? Am fost la 1000 doctori, am făcut analize, rmn, radiografie, au ieșit niște mici modificari pe coloana, dar pe șold nu se vede nimic, am luat diverse tratamente, am făcut fizioterapie și kinetoterapie, am făcut și injectii de infiltrație. Pur și simplu nimic nu ma calmeaza. Ce să fac? Sunt la capătul puterilor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o problema a nervului principal care merge spre picior, care este strans de muschii spatelui.
Cumpara la farmacie un tub de "Diclofenac Gel" si aplica pe portiunea dintre soldul care doare si coloana, frecat bine in piele. Daca durerea se calmeaza /se opreste (in maxim o ora), atunci scrie-mi in pm.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inseamnă ca problema nu este de la șold daca si la radiografie a iesit bine, problema este coloana si da durere in șold, la coloana trebuie sa faci masaje kineto ca acolo e buba, ai vazut si tu ca medicii au sesizat mici modificari pe coloana, poate fi scolioză sau vertebre care preseaza pe nervi cauzînd durerea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oh, săraca. :( Și eu cred că durerile emană de la coloană. Nu cumva ai lombosciatică?

Cred că nu ai nimerit la doctorii potriviți. Mai incearcă un diagnostic la un altul, la privat.

https://www.kinetic.ro/afectiune/neurologie/lombosciatica/

| relian a răspuns:

Poate fi ceva, sau poate sa nu fie nimic. Daca este nimic, atunci e treaba mai grie, nu ai cei face, nu are nimeni ceti face.

Sint nervi care pur si simplu te dor uite asa din senin, fara sa ai absolut nimic.Pt astfel de dureri din ce am citit,astea asa degeaba,nu prea is leacuri,ori rezovari,decat ceva pilule.

Dar trebuie sa fii sigura ca nu e problema la coiloana,daca discurile nu ating ceva nervi.
La coloana cand un disc atiunge un nerv nu e obligatoriu sa te doara acolo pe colana,te poate durea si tocmai in virful degetelor,asa cum e atunci cand se atinge nervu sciatic.
Stiu persoane ce simteau prin zona genunchiului,alti la picior jos,altii la picior sus,asa cum spui ca ar fi si la tine.

Daca ai facut RMN,doctorul ar fi trebuie sa iti dea un raspuns, daca is discuti naspa, ori stiu si eu vertrebe cu probleme.

Daca in schimb toate piesele sunt in regula si te doare din senin, aia e naspa, nervii din zona aia is dusi cu pluta laughing. Cunosc persoana ce le doare spatele tot asa, nervi care is defecti.

Despre ce modificari vorbesti tu ca ar fi la coloana?

| J0B0MAT a răspuns:

Ketonal ai încercat? Pe mine ăsta mă calmează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am relativ aceleași probleme ca ale tale, cred ca ai lombosciatica hiperalgica.
Nu vrei sa ne facem masaj reciproc?hee hee e singura noastră șansă să scăpăm de durerile astea, fiind uniti, putem trece și prin titanic happy