| Sara2 a întrebat:

Am dureri mari de spate zona lombară, am fost la 5 doctori reumatologi (3 în Germania, 2 în România) nimeni nu îmi dă un tratament potrivit iar durerile sunt tot mai mari, am făcut radiografie și rmn. Au zis că am discopatie L5-s1 Am făcut injecții de infiltrație + o grămadă de pastile, geluri și relaxant muscular, acum fac fizioterapie, dar durerile pur și simplu nu mă lasă. Încotro sa ma duc? crying nu mai am nici o calitate în activitățile zilnice, nici sa ma duc la muncă nu mai pot, nu lucrez din noiembrie, am tot zis că rezolv problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la reflexoterapie acolo se rezolvă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Durerile au apărut brusc? Ai facut radiografie la coloană? Cum arata coloana ce au zis doctorii cand au vazut radiografia? Numai cu masaj i ti va trece dar nu dintr o data, ci in timp multe ședinte de masaj reflexo si masaj pe spate si pe lînga coloana intrucit nu este voie masajul direct pe coloana vertebrala fiind sensibila coloana se va face masajul pe lîngă coloana.

| alina2k18 a răspuns:

Tine de neorologie dupa umila mea parere, nu te-au trimis la neurolog medicii la care ai fost pana acum?
Consulta un medic neurolog si cere alt tratament in afara de ce ai urmat pana acum.
Prezinta-te cu toate investigatiile facute pana acum.
Otherwise, Doreta sau Skudexa pentru maxim 2-3 zile nu mai mult daca durerile sunt f mari.

| Floridori a răspuns:

Este cel mai comun ca discopatia sau hernia sa apara la nivelul acestor 2 vertebre.
Daca este vorba doar de discopatie lombara si nu exista inca o hernie constituita, atunci formele de tratament la modul general sunt: medicamentele, kinetoterapia si fizioterapia.Din pacate, destul de putine persoane prezinta ameliorari in urma acestor tipuri de terapie, iar medicatia doar amelioreaza partial durerea.
O alta forma de tratament in cazurile durerii persistente, insa nu foarte raspandita la noi este infiltratia epidurala cu corticosteroizi.Te poti interesa unde poti face acest tip de tratament daca doresti.
Singura varianta permanenta este cea chirurgicala, insa in majoritatea cazurilor operatia se face atunci cand exista si o hernie constituita.Insa poti cere parerea unui neurochirurg in acest sens. Poate este posibil si in cazul tau.Depinde cat de avansata este problema.
Pana cand decizi ce vei face, incearca Aceclofen supozitoare pentru durerile insuportabile.Se elibereaza fara prescriptie, nu este costisitor si cred ca te vei simti mult mai bine.Ideal ar fi sa aplici supozitorul seara, inainte de culcare, dupa ce ai mers la baie.
Multa sanatate!

| zilog a răspuns:

Si eu am avut aceleași probleme
Nu te enerva toti imi spuneau că se repară cu zeamă de clopot sau cu lopatin sapasn amin amin.
Am fost si la Florin Exeginan am dat 300 lei pe consulatie si mi-a spus sa nu mai plec de acolo sa ma interenz urgent sa ma opereze
ca ramân paralizat
si mi-a mai spus că exista șanse de 50 % să rămân paralizat și datorita operației.

așa ca am ales să mă chinui așa
rezolvarea care este :

nu mai mânca carne pâine aproape nimic
ci treci pe post si rugăciune
adică mănâncă mâncăruri numai de post fără grăsimi și făra uleiuri de preferat copapte la cuptor nu prăjite

incercă să slăbești urgent
bagara grepfruit

trebuie să ajungi la 60Kg maxim 70 si nu o sa mai te doara
asta e treba de durata daca vrei sa faca practica ceva studenti pe tine mergi la spital si o sa te opereze ceva studenti

hai sa zicem ca alegi sa slabesti

acum poti sa manaci niste vitamine se numesc ALANERV drajeuri capsule moi

si gata acum bagi din astea dar nu pe stomacul gol
ca te ustura stomacul
si infrunti durerile
si le gnroi si mai gagi câte o aspirină dinaia efervescentă de la baier
mai bagi câte un ibuprofen
si o să umbli in primul an cu ibuprofenul după tine

dar asa in decurs de 4 ani vei putea sa cari din nou grautati
si o sa uiti cât de rău iti era si o sa iei ceva la carat la ridicat
si iar o sa te doara 4 ani si iar o sa iti treaca si iar o sa uiti ca te durea si nu o sa crezi ca te durea si iar o sa ridici ceva si iar o sa te mai doara 4 ani
si acum gata stii si umbli cu atentie nu mai ridici lucruri grele
si te doare si pe tine de la ora 3 dimineața până la ora 10 ziua
in fiecare zi dar poti sa muncesti in rest

si dupa 10 ani poti chiar să și dormi și tu câte putin in câte o naopete

si până la urmă o să mori si scapi de dureri si de chinuri
asa ca incecă să te impaci si cu Dumnezeu poate îti rezervi un loc in Rai