| suzzamen a întrebat:

Cum se trateaza o tuse seaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Legiuitoarea: Nici un doctor nu o sa iti faca radiografie doar pentru o tuse seaca. Tusea este, in cele mai multe cazuri, cauzata de o iritare a cailor respiratorii superioare, si asta nu se vede pe radiografie.
Radiografia se face cand tusea dureaza prea mult timp, sau cand existe alte simptome care sa indice o stare sevara a pacientului.
De asemenea analizele de sange nu prea iti spun nimic cand e vorba de o tuse seaca. In majoritatea cazurilor afecatarea sistemica a bolii care da tusea este foarte mica, asa incat, daca nu exista un set de analize anterior cu 1-3 zile inainte de aparitia simptomelor. Cresterile parametrilor sunt mici si pot sa se incadreze in limite normale.

7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Tusea seaca poate sa aiba mai multe cauze:
-boli pulmonare (pneumonii)
-boli ale tractului respirator superior (raceala, guturai)
-boli cardiace
-prezenta in aer a unei substante iritante pentru gat.

Daca ai pana in 40 de ani, nu ai febra mare (temperatura sub 38, 5), nu sti sa ai o boala cardiaca (de inima) si tusea nu e mai veche de 2 saptamani, si nu stai in mediu toxic, atunci ai o simpla infectie a tractului respirator superior, mai simplu raceala, guturai, gripa.
In cazul asta tratamentul este:
- consumul cat mai mare de apa
si una dintre:
- ACC capsule: o capsula dimineata si una seara
- Erdomed capsule
- sirop antitusiv (aici sunt multe optiuni, pesonal nu prea le agreez, asa ca nu stiu sa iti zic denumiri comerciale)

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@anonim: Unele cardiopatii au printre simptome si tusea. Daca apare si dispare, este seaca si exista si o cardiopatie, atunci cel mai probabil trebuie sa te duci la un doctor cand apare, deoarece, cel mai probabil, e un semn al agravarii conditiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Analize de sânge, radiografie pulmonară pentru un diagnostic diferenţial şi instituirea unui tratament corespunzător afecţiunii.
Un sirop antitusiv.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un sirop de tuse... Cauta in farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar este o tuse ce dispare si peste cateva lui iar reapare, si da, intr-adevar este vb si despre o cardiopatie, dar nu cred sa fie vb doar despre asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Sursa de ce nu o divulgi? Google sau...
Poți cere o radiografie pentru evidențierea arborelui bronșic, este greu știu... să ceri unui medic să facă ca tine, lasă așa cum pică, în pământ!
Pa, pa.

| eleonorr a răspuns:

Salut, pai eu am luat tusisin, sau daca nu imi fac un ceai cu o ceapa sparta, e oribil dar da rezultate.