| Tilica a întrebat:

Cum stii ca ouale sunt proaspete? Dupa cate zile inca mai pot fi considerate inca proaspete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai vreo 7 zile, daca sunt tinute in conditii bune sunt proaspete. Eu in piata fac doua chestii: 1. iau oul in mana. Ouale proaspete sunt grele, cele vechi sunt usoare fiindca au aer sub coaja. 2. Duc oul la ureche si il scutur energic. Nu trebuie sa auzi sau sa simti in mana cum se clatina oul.