| 000iasmina000 a întrebat:

Cum te tratezi de oxalati de calciu la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Hehe, te tratezi de o substanta, sau de o boala? In cazul ca ai calculi renali (care sunt formati din saruri gen oxalati si urati de calciu s. a.) atunci este bine sa bei multe lichide, ceaiuri diuretice sau lebenita (care si ea este diuretica). Citeste ceva informatii aici:
http://www.boli-medicina.com/......BM-COM.php
Si trebuie sa eviti alimentele grase, sa consumi multe legume si fructe (cel putin 40% din dieta), sa inlocuiesti carnea de porc sau vita cu carne de pasare sau peste.