| destroyed a întrebat:

Cum tratăm anxietatea?
Sunt prins în capul meu, am 22 de ani, de câțiva ani parcă staționez, deja devin depresiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Am inteles ca pisicile sunt o bună "terapie"

| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Văd pe aici o grămadă de recomandări către psihiatrie. Eu aș vrea să-ți spun că e cazul de psihiatrie numai atunci când orice altceva a eșuat. Caută un psihoterapeut bun și ține-te de terapie. Am avut tulburare de anxietate și atacuri de panică mult timp. E drept că n-am scăpat complet de aceste stări, dar am reușit să le gestionez în proporție de 95% și să am o viață normală de care să mă pot bucura. Din tot sufletul îți recomand, mergi la un psiholog/psihoterapeut. Nu-i același lucru cu psihiatrul. Dacă psihoterapia nu va da roade în timp, iar psihologul îți recomandă să mergi mai departe, abia atunci poți lua în calcul ideea de a încerca și medicamentația. Nu știu dacă are relevanță în cazul tău, dar eu n-am mai avut atacuri de panică și anxietate puternică și de când am renunțat la cofeină și țigări. Aparent îți fac rău și din punctul ăsta de vedere. Îți țin pumnii să fie bine!

| RxTx a răspuns:

Asta se si dorește ca oamenii sa fie manipulați de către psiho logi atri
Sa se creează ei pe ei ca ar avea probleme cu capul
Autisti
Adhd
Boala vacii nebune
Cine stie ce alte boli de exemplu anxietate
Si sa creada ca problema e la ei ca ei sunt incapabili si ne adaptați societății
Si ca ar trebui să devina depresivi si sa le faca un bine altor popoare care sponsorizează la greu depopularea României pentru ca să poată ei să își aducă cotropitorii invadatorii pe aceste meleaguri pustie.

Problema nu e la tine

Problema e la faptul ca or toate lucrurile din jurul tau scrie ca sunt fabricate intr-o singură țară!

Si daca ar fi fost fabricate si in Romania tu ai fi avut job cu 4000 euro salariu/lună

Dar așa pentru că tu tocmai ți-ai cumpărat telefon din țara respectivă tu nici nu stii ca de fapt le-ai mai dat bani românești ca ei sa poata cumpără cu ei inca o bucată din România.

Si până la urmă tu sa fii un intrus in țara invadatorilor

Asa ca este o modă să te faca sa te simți prost că ei ar vrea să te vadă cumeliberezi mai repede terenul cum pleci pe lunea cealaltă si ii lasi sa isi faca ei afacerile lor aici

| Violleta2022 a răspuns:

Esti deja depresiv ca de acolo s-a inceput si apoi boala depersiva a contnaut transformandu-se in anxietate!
Totul se trateaza la medicul psihiatru, cu medicatie adecvata dupa o evaluare serioasa, pe care ti-o face luna de luna, medicul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ia praf de putut. E fără rețetă.

| ReddY25 a răspuns:

Distrează-te

| anonimuIl a răspuns:

Trăiește fiecare zi ca și cum e duminică cu plimbări și distracție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai lasat de laba ursului?
De la asta ar fi o problema.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Psihiatru. Sunt o mulțime de tratamente posibile. Zoloft, Lexapro, Celexa, sau Cymbalta. Psihiatrul face o evaluare amănunțită și îți spune exact din ce clasă de inhibitori îți prescrie tratamentul. Dacă te ții de tratament, n-ai probleme.