| eu_8583 a întrebat:

Cum va descurcati cu candida vaginala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte greu de tratat. Necesita vizita la ginecolog cu cultura de secretie. Apoi ginecologul iti va recomanda un tratament alcatuit din comprimate, ovule, spalaturi si unguent. Primele 3 trebuie facute in cure, cam de 5-10 zile pe luna, 6 luni consecutiv, cu consult ginecologic lunar. Cu unguentul trebuie sa te dai zilnic timp de minim 6 luni.
Partenerul tau sexual trebuie sa ia si el comprimatele exact in aceleasi cure ca tine, de asemenea trebuie sa foloseasca zilnic unguentul timp de 6 luni, timp in care prezervativul e absolut obligatoriu.
In aceste 6 luni, trebuie ca zilnic sa fierbi chilotii, cearsafurile, prosoapele. Acestea trebuie sa fie de bumbac si dupa fiecare folosire, trebuie fierte sau spala-te in masina la minim 90 de grade. De asemenea, cada si WC-ul se freaca bine cu Domestos dupa fiecare utilizare.

| remus a răspuns:

Candida vaginala, blenoragia, sifilisul, sidasi clitorisul letal sunt in floare si la moda, aviz amatorilor!

| alexxaz a răspuns:

Trebuie tratata, asta e sigur! Daca o scapi de sub control pot exista consecinte. Trebuie sa mergi la medic la consult pentru a-ti prescrie o reteta deoarece este tratabila usor daca este in faza incipienta, daca mergi prea tarziu iti da medicamente mai puternice si trece mai greu, plus ca nu e deloc confortabila.
Recunosc ca am avut si eu si mancarimea e greu de suportat si am mers de nevoie la medic, si se intampla in perioada Craciunului, si nu puteam sa beau nimic in timpul tratamentului, a fost nasol...

| Nic a răspuns:

Din cate am inteles nu e ceva de care poti scapa asa usor si daca scapi poate reveni la fel de usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In seara asta ma descurc bine, nu m-a deranjat, a fost cuminte! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu? Minunat! Iesim la o bere, mergem impreuna la agatat.Acum este criza, trebuie sa o ingrijesc, dar sa vezi tu ce bani scot eu pe ea dupa ce trece criza... laughing