| Flavianadx a întrebat:

Cum va simtiti cand beti bauturi cu indulcitor - Coca-Cola, Fanta, Schweppes?
Dar cele vechi, cu zahar?
Mie mi se cam face rau de la astea cu indulcitor, ma ia cu greata, ameteala. La voi au vreun efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Chiar vorbeam cu cineva pe tema asta de curand.Pe mine unu ma ia ameteala de la ele,cola zero,pepsi max,etc.
La alea vechi,macar stiu clar ca ce bag in mine e nesanatos zahar si cafeina din belsug,stiu sigur ca nu imi fac bine, dar la astea sub masca de suc dietetic, zero calorii se ascund multe chimicale precum aspartamul care pot cauza probleme de sanatate mari.
Cel mai bine si cel mai bine, daca poti e sa nu bei deloc, dar sa crezi ca e mare diferenta intre ele e gresit.
E ca si cum ai zice ca e mai bine sa te arunci de la etajul 7 decat de la etajul 10 daca vrei sa te omori.Tot acolo ajungi.

| Flavianadx explică (pentru StrongHeart):

Cand beam pe afara, nu prea imi dadeam seama de greata si ameteala. Dar in casa cand stau pe scaun, e chiar naspa.

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Inainte rupeam sucurile, beam zilnic de goleam sticlele, eram fan Sprite inrait, peste tot numai cu Sprite ma vedeai, insa aveam o pasiune si pentru Cola. De ceva ani, sa fie cam vreo 4 am observat ca dupa ce beam imi ieseau iritatii pe fata. Am renuntat complet la mizeria aia, nu mai pun gura pe asa ceva. Sprite mai beau ocazional, am ajuns sa beau suc 2 pahare la nu stiu cate luni, dintr-un bautor inrait am ajuns asa. Prefer un pahar de vin natural sau bere oricand in locul unuia de suc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Le evit si gata. Nu pot spune ca ma simt in vreun mod deosebit, dar daca STIU ca sunt niste mizerii nesanatoase... de ce sa le bag in mine?

| Catrice a răspuns:

La cat de "des" beau, nici nu simt diferențahee hee

| aXy99 a răspuns:

Nu consum sucuri.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tremur de la Pepsi. Mă simt oribil. Restul nu au niciun efect, dar le evit oricum. Mai bine beau 3 cafele laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Zero efecte.

| Zuzu1991 a răspuns:

Alea cu indulcitor au gust ORIBIL
alea cu zahar sunt bune... sa te faci mare si GRAS big grin

| Apokales a răspuns:

Cu zahar: nu pot sa beau mult, ma satur repede.
Fara zahar: urinez des, imi face pofta de mancare, nu ma satur de el (pentru ca nu are zahar ca sa consum si ceva calorii), nu dorm noaptea (probabil are mai multa cofeina sau este faptul ca beam mult), simt o sensibilitate dupa ce-l beau cand ma spal pe dinti de la el.

Ambele creeaza dependenta datorita cofeinei, alta din cauza zaharului, celalalt din cauza lipsei caloriilor si a faptului ca dulcele cere ceva de mancare, ceva sarat adesea. Solutii: nu-l cumpara ca daca-l ai in casa esti mai predispusa sa-l bei. Asta daca nu poti sa te abtii si sa-l consumi in cantitati rezonabile.

| Flavianadx explică (pentru Apokales):

Te referi la CocaCola cand zici de cofeina nu? Celelalte banuiesc ca nu au. Nu am citit eticheta...

| Apokales a răspuns (pentru Flavianadx):

Da, la CocaCola ma refer cand vine vorba de cofeina, in rest pentru toate se aplica aceiasi regula. Iar aspartamul nu este canceros, insa are efecte negative pentru ca este pus in bauturi fara calorii, pentru el in sine nu exista o dovada ca ar avea efecte negative asupra sanatatii. Insa o sa gasesti articole care spun ca are efecte negative si articole care spun ca nu, alegerea este a ta. Insa imaginea de ansamblu duce catre ideea ca este bine sa consum cu moderatie si este si mai bine sa nu consumi deloc.

| AnastasiaK a răspuns:

Well, doar de Cola pot sa zic...la mine nu are niciun efect special, exceptand clasicul efect al cafeinei. In schimb cu zahăr nu-mi mai place deloc de când iau fără.

| NotNamed a răspuns:

N.am o stare deosebita, doar că nu-mi plac.

| NunuNini a răspuns:

Le-am gustat, nu mi-au placut si nu mai beau. Mai bine un pahar cu apa daca sunt undeva cu gasca.

| Whitesnake99 a răspuns:

Nu consum astfel de bauturi.

| Dddonkey a răspuns:

E mai bine fara otrava de oamenii. Ar ajuta sa citesti cantitatea de zahar care se pune pe 100 de ml in sucuri si apoi sa pui zaharul intr-un pahar sa iti faci o idee cat zahar consumi pe zi, saptamana, an si este un show similar.
Cel mai bine s-ar vedea ce face excesul de zahar probabil in America, unde o numar cred ca de 40% vor suferi de diabet in decursul vietii.
Sucul de fructe ofera gust pe langa sanatate si daca stii cum sa le combini nu o sa mai gasesti reclamele cu mosu din cola asa de apetisante.