| premamotion a întrebat:

Cunoasteti alternative naturiste la sampon? Ma intereseaza alternative care se pot face acasa, usor, din plante si produse naturale. Sampoanele/sapunurile sunt din ce in ce mai agresive si daunatoare. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

O cosmeticiana imi recomanda galbenusul de ou in loc de sampon. Si mai e bun sapunul pentru bebelusi, si ceaiurile din plante: nuc, urzica, mesteacan.

2 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Avem samponul nostru de urzica atat de bun si care in urma cu ani buni, mi-a fost recomndat de coafeza in schimbul atator alte produse de firma sau de import. Nici nu stim cate produse de calitate, romanesti, avem si ce propietati terapeutice au acestea. Eu iti recomand samponul de URZICA, atat de natural, de bun si deloc scump ce multi il ignora ...Lucien.

| vanda_6002 a răspuns:

Galbenusul de ou, bine ar fi de tara. Unul daca ai parul scurt, doua daca e lung. Daca e un par uscat, doar clatesti bine bine, daca e gras il limpezesti cu otet de mere, dar in concentratie foarte mica, 100 mml la 2 l de apa.
Sau, eu asa fac, cauti in magazine specializate, sampon profesional, eu ma spal cu Wella, nu are asa mult detergent ca cele din comert, care intr-adevar fac rau.