Abh
| Abh a întrebat:

Cunoasteti copii cu ADHD care s-au recuperat in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Mai putin dulce si alte alimente 'energetice', cat mai putin TV/calculator, in special orice de genul thriller, si un sport, eventual chiar un sport de contact pe care sa-si consume 'nervii'. Vedeti daca si cat ajuta astea.
Un sport de genul judo/karate ajuta pe de o parte prin 'consumul nervilor', pe de alta parte prin stimularea concentrarii, caci exercitiile necesita precizie si atentie.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu cred ca ADHD este o boala, cat mai degraba un raspuns fiziologic la un mediu (neprielnic). Prin introducerea unui program normal, reducerea acelor factori care genereaza un asemenea raspuns, copiii acestia se vor putea comporta si ei ca si ceilalti.
Un sport, un regim alimentar adecvat, program zilnic fara excese si pot sa duca o viata normala.

| Abh explică (pentru Zenithf):

Am o cunostinta cu un baietel de 6 ani, e isteric de cand s-a nascut, mofturos, incapatanat, alearga aproape incontinuu, indiferent de locul in care se afla( magazin, parc, acasa), se bate la scoala cu colegii( chiar si in timpul orelor), tipa, nu se concentreaza cand are sarcini de indeplinit( desenat, etc.), sfarsind prin a refuza sa faca sarcina respectiva. E extrem de greu pentru parinti sa-l "suporte".

| Zenithf a răspuns (pentru Abh):

Mai putin dulce si alte alimente 'energetice', cat mai putin TV/calculator, in special orice de genul thriller, si un sport, eventual chiar un sport de contact pe care sa-si consume 'nervii'. Vedeti daca si cat ajuta astea.
Un sport de genul judo/karate ajuta pe de o parte prin 'consumul nervilor', pe de alta parte prin stimularea concentrarii, caci exercitiile necesita precizie si atentie.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Această boală poate persista până la bătrâneţe.
Pe curând!